Ostali članci

Nintendo Switch, Switch OLED i Switch Lite - koji izabrati? Evo specifikacije i cijena.

Što sve možeš s ovom malom konzolom, kome će se najviše svidjeti i koju verziju se najviše isplati kupiti, saznaj u nastavku.

Nintendo

Nintendo Switch ugledao je svjetlo dana 2017. godine. Trenutno je druga najprodavanija Nintendo igraća konzola svih vremena i uvjereni smo kako će uskoro od Nintendo Wii preuzeti titulu najprodavanije.

Za razliku od PlayStation i Xbox igraćih konzola, Nintendo Switch spada u kategoriju hibridnih konzola.

To znači kako je možeš koristiti samostalno kao prijenosnu konzolu, ali ujedno je možeš spojiti i na televizor te koristiti kao običnu konzolu sa zasebnim kontrolerom (osim Nintendo Switch Lite - više o tome kasnije).

Drugim riječima, uz Nintendo imaš iskustvo igranja klasične konzole, ali istovremeno sve igre uvijek imaš sa sobom i možeš ih igrati bilo kada i bilo gdje.

Nintendo Switch apsolutno će oduševiti sve postojeće fanove Nintendo konzola. Switch je također izvrsna investicija za ljude koji nisu hard-core igrači, no svejedno se povremeno vole izgubiti u fantastičnim svjetovima videoigara.

Nintendo Switch neće se svidjeti ozbiljnim igračima koji žele videoigre najveće moguće kvalitete i grafike koje brišu granice između animiranog i stvarnog.

Postoje tri Nintendo Switch konzole:

  • najnovija Switch OLED za premium iskustvo,
  • najpovoljniji Switch Lite te
  • standardni Nintendo Switch koji se nalazi negdje na sredini između ove dvije verzije.

Nema drastičnih razlika između ovih triju verzija. Bez obzira na to za koju verziju se opredijeliš, moći ćeš igrati većinu igara, a korisničko sučelje i način korištenja su na svima isti. To znači kako je izbor između Nintendo Switch, Switch OLED i Switch Lite konzoli vrlo jednostavan jednom kada shvatiš što tražiš u svojoj novoj konzoli.

Koja je razlika između Nintendo Switch, OLED i Lite verzije? Saznaj u nastavku.

Originalni Nintendo Switch

Nintendo Switch

Nintendo Switch ima vrlo slab sustav u usporedbi s top konzolama današnjice kao što su PlayStation 5 i Xbox One X. Međutim, kod Nintenda nije u fokusu sirova snaga, već prenosivost uređaja te genijalnost i zaraznost dostupnih videoigara.

U idućoj tablici nalaze se najvažnije specifikacije na Nintendo Switch konzoli:

  Nintendo Switch Specifikacije
Zaslon 6.2" LCD
1280 x 720 p u prijenosnom modu
1920 x 1080 p kada je spojen na postaju
Procesor Nvidia Tegra
Pohrana 32 GB
podrška za microSD do 2TB (SDHC i SDXC)
Baterija litij-ionska od 4.310 mAh
punjenje traje oko 3 sata
Povezivost WiFi i Bluetooth 4.1
Veličina Zaslon 173 mm x 102 mm x 14 mm
Sa spojenim Joy-Con 238 mm x 102 mm x 14 mm
Težina Kućište 279 g
S kontrolerima 397 g

U svakoj kutiji uz Nintendo Switch konzolu dolaze još i Joy-Con lijevi i desni kontroleri koji se mogu odvojiti od kućišta konzole, te sigurnosno remenje za zapešće kako ti konzola ne bi izletjela iz ruke tijekom igre.

Tu je i Joy-Con držač koji pretvara razdvojene kontrolere u jedan veliki za igru kada je Nintendo spojen na TV te Nintendo Switch postaja i kablovi potrebni za spajanje na TV i za punjenje.

Navedeno uključuje sve što trebaš za igranje na Switch konzoli samostalno ili spojenog na televizor. Budući da je Nintendo ima bogatu online knjižnicu igara, čak ne trebaš kupiti niti fizičku kopiju igara kako bi počeo s gejmanjem. Sve što trebaš, dobiješ u kutiji.

Nintendo Switch Lite

nintendo switch lite

Nintendo Switch Lite ima manje značajki od originala, ali i nižu cijenu. Evo po čemu se razlikuje:

  • Ima manji zaslon - 5.5" umjesto 6.2".
  • Nije moguće odvojiti Joy-Con kontrolere jer su trajno spojeni s konzolom.
  • Switch Lite nije moguće spojiti na televizor - ova konzola je isključivo prijenosna.
  • Ima manju bateriju od originalnog Switcha. Na Nintendo Switch ona traje 4.5 - 9 sati, a na Switch Lite 3 - 7 sati.
  • Niža cijena.

Nintendo Switch Lite podržava većinu igara kao i originalni Switch. Izuzetak su igre koje zahtijevaju korištenje Joy-Cona.

Nintendo Switch OLED

nintendo switch oled

Nintendo Switch OLED predstavljen je u ljeto 2021. kao nadograđena verzija standardne Switch konzole.

5 je glavnih razlika između Switch i Switch OLED-a:

  • Switch OLED ima OLED zaslon od 7" umjesto 6.2" LCD zaslona.
  • Switch OLED ima dvostruko više memorije - 64 GB umjesto 32 GB.
  • Zvuk na OLED konzoli je kvalitetniji nego na originalnom Switchu.
  • Priključna stanica za OLED ima priključak za Ethernet.
  • Switch OLED ima stabilnije postolje.
  • Skuplji je.

Imaš li već originalni Nintendo Switch, znaj kako Switch OLED ne nudi drastične nadogradnje zbog kojih bi se isplatilo ulagati u novi uređaj.

Nintendo Switch OLED najbolji je izbor za osobe koje prvi puta kupuju Nintendo konzolu i spremni su platiti najbolji zaslon te za igraće koji žele nadograditi Switch Lite.

Videoigre koje možeš igrati na Nintendo Switch

U Nintendovom vlasništvu je nekoliko ekskluzivnih videoigara koje ne možeš igrati niti na jednoj drugoj konzoli - Mario, Zelda, Pokemon, Animal Crossing, Splatoon, Super Smash Bros i Donkey Kong samo su neke od franšiza dostupnih isključivo na Nintendu.

Međutim, osim ovih videoigara, pronaći ćeš još pregršt drugih igara - u Nintendovoj knjižnici postoji preko 4.000 naslova. Neki od popularnih su Fortnite, The Witcher: Wild Hunt, Doom (2016), The Elder Scrolls V: Skyrim, Sid Meier’s Civilization VI, Diablo III, Mortal Kombat 11, Divinity: Original Sin II...

Igre možeš kupiti u fizičkom i digitalnom obliku. S obzirom na to da veće igre zauzimaju oko 50 GB prostora, a manje oko 4 GB, unutarnja pohrana na Switch konzoli neće ti biti dovoljna. Opcije su kupovina microSD kartice do 2 GB ili pretplata na Nintendo Switch Online i čuvanje igara u cloudu.

mario kart

Nintendo Switch Online

Kada imaš Nintendo Switch, možeš se pretplatiti na Nintendo Switch Online. Riječ je o vrsti pretplate s kojom dobiješ pristup dodatnim sadržajima te možeš igrati multiplayer igre. Nintendo Switch Online nije obavezan - bez ove pretplate i dalje možeš normalno igrati igre na svojoj Nintendo Switch konzoli.

Evo što pretplata na Nintendo Switch Online uključuje:

  • Mogućnost igranja multiplayer igara (izuzev Overwatch, RocketLeague i Fortnite - ove multiplayer igre možeš igrati i bez pretplate na NS Online).
  • Spremanje videoigara na cloud.
  • Pristup starim NES i SNES naslovima.

Pretplatiti se možeš na mjesečno, tromjesečno i godišnje razdoblje, a također postoje individualni i obiteljski paketi pretplate.

Switch, Lite ili OLED - koju konzolu kupiti?

Planiraš li većinu igara igrati na televizoru, tada je originalni Nintendo Switch najbolji izbor.

Opredijeli se za Nintendo Switch OLED želiš li imati najbolji mogući displej kada igraš u prenosivom modu, a Nintendo Switch Lite ako te zanima isključivo igranje u prijenosnom modu te raspolažeš manjim budžetom.

Nintendo Switch Lite također je odličan izbor za djecu.

Nisi siguran je li Nintendo Switch prava konzola za tebe? Pročitaj naš detaljan vodič za kupovinu konzola i saznaj kome su namijenjene najpopularnije konzole današnjice.

Povezani proizvodi