Ostali članci

Kako prati ručnike u perilici rublja, a da oni zadrže mekoću i podatnost

Tvoji novi ručnici već su nakon nekoliko pranja izgubili mekoću? Način na koji pereš i sušiš ručnike izravno utječe na to koliko će dugo ostati meki i podatni. Nastavi čitati i saznaj kako prati ručnike u perilici rublja te kako ih pravilno sušiti da što duže zadrže mekoću.

ručnici

Izvor: Freepik

Pažljivo s deterdžentom

U ovom slučaju vrijedi ona stara "manje je više". Uliješ li u perilicu rublja previše deterdženta, ručnici neće izaći čišći - baš suprotno.

Višak deterdženta skupljat će se na ručnicima zbog čega perilica neće moći u potpunosti isprati prljavštinu i deterdžent te će ručnici s vremenom postajati sve grublji. Deterdžent će se istovremeno taložiti i na perilici rublja u kojoj se zatim s vremenom može razviti ustajali miris.

Suvremeni deterdženti za rublje puno su učinkovitiji u usporedbi s praškom za pranje od prije nekoliko desetljeća, čak i u manjim količinama. Istovremeno su i moderne perilice učinkovitije te brže i tiše uklanjaju nečistoću s odjeće, pogotovo perilice rublja s inverterskim motorom - zato uistinu nema potrebe pretjerivati s deterdžentom.

Omekšivač nije obavezan

Omekšivač rublja najbolje je u potpunosti izbjegavati prilikom pranja ručnika. Omekšivač se taloži na tkanini ručnika čak i kada ga koristiš u malim dozama te s vremenom dovodi to toga da ručnici izgube moć upijanja i poprime hrapavu teksturu.

To ne znači da se u potpunosti moraš odreći omekšivača rublja, ali u tom ga slučaju barem svako drugo pranje zamijeni octom.

Ocat je odlična alternativa omekšivaču rublja. S ručnika uklanja nakupine omekšivača i osigurava da ostanu podatni, a istovremeno je nježan prema perilici rublja. Također pomaže pri uklanjanju neugodnih mirisa, a čak i pri neutralizaciji statičkog elektriciteta kod umjernih tkanina.

No, ocat ne čini čuda pa imaš li izuzetno hrapave ručnike, čak im ni on ne može vratiti izvornu podatnost.

Niže temperature su bolje

Ručnike nije potrebno prati na 90 stupnjeva kako bismo s njih uklonili nečistoću i bakterije. Isti efekt postići ćeš na nižim temperaturama, a pritom izbjeći da se vlakna pamučnih ručnika slijepe - što se obično događa kod pranja na visokim temperaturama.

Želiš li ručnike dodatno dezinficirati, znaj kako moderne perilice rublja često za to imaju posebne cikluse pranja poput higijenskog čišćenja parom koji će ukloniti sve bakterije s tvojih ručnika bez da pritom ošteti njihovu tkaninu.

Kapacitet perilice postoji s razlogom

perilica rublja

Izvor: Freepik

Jedna od najvažnijih karakteristika perilice na koju trebaš obratiti pozornost kada odlučuješ koju perilicu rublja kupiti je njezin kapacitet. Primjerice, perilice rublja kapaciteta 7 kg mogu oprati između 6 i 8 srednje velikih ručnika.

Kupiš li premalu perilicu i zatim je dupkom napuniš ručnicima, neće ostati dovoljno prostora za ispiranje prljavštine, deterdženta i omekšivača. Oni će se taložiti na ručnicima koji će postepeno postajati sve grublji.

Sušilica je najbolje, ali ne i jedino rješenje

Kako bi zadržali mekoću, ručnike je najbolje odmah nakon pranja staviti u sušilicu rublja. Ovaj je korak još lakši koristiš li 2-u-1 kombinaciju perilice-sušilice. Preporučujemo da ručnike prije sušenja protreseš jer će to pomoći da se pamučna vlakna ručnika rašire.

U kućanstvima koja nemaju sušilicu preporučujemo sušenje na zraku što dalje od direktnih izvora topline jer to ubrzava lijepljenje pamučnih vlakana i nastanak hrapave površine. Ako si se pitao zašto su ručnici nakon sušenja na vrućem ljetnom suncu uvijek jako kruti - upravo to je razlog.

Ručnike dobro protresi prije vješanja te ih izbjegavaj preklapati jedne preko drugih kako bi im omogućio ravnomjerno sušenje i izbjegao nastanak neugodnih mirisa.

Misao za kraj

Mekani ručnici dašak su luksuza u kojemu bi uvijek trebao moći uživati. Uz pravu perilicu rublja i malo truda to nije teško ostvariti, a za kraj bismo još dodali ovo - uložiš li u startu u kvalitetan set ručnika, bit će ti puno lakše održavati njihovu mekoću.