Ostali članci

Koju hranilicu kupiti: detaljan vodič za nove roditelje

Kada dijete počne samostalno sjediti i spremno je za postepeni prelazak na krutu hranu, hranilica postaje neophodan dio opreme. Hranilica pruža sigurno mjesto za hranjenje djeteta, ali mu i pomaže razviti socijalne vještine sjedeći s obitelji za vrijeme obroka te je zato neizostavan dio svakog domaćinstva s malom djecom.

S obzirom na ogroman izbor modela, odluka koju hranilicu kupiti veliki je izazov za novopečene roditelje, pogotovo kada tome pridodamo ostale obveze i odluke koje moraju donositi za svojeg mališana. Zato smo na jedno mjesto saželi sve najvažnije informacije koje moraš znati kada kupuješ hranilicu za bebe.

hranilica

Izvor: Freepik

Vrste hranilica za bebe i koju odabrati

Hranilice dolaze u nekoliko kategorija, ovisno o tome gdje i kako ćeš ih koristiti. Prema tome razlikujemo:

  • standardne hranilice
  • prenosive hranilice
  • sklopive hranilice
  • hranilice koje se pričvršćuju za stol
  • hranilice s visokim naslonom

Standardne hranilice su čvrste i stabilne, najčešće plastične. Pladanj može biti fiksan, ali sa skidajućim pladnjem lakše ćeš stavljate dijete u hranilicu te ga vaditi van. Većina modela ima jednostavan dizajn koji se lako uklapa u većinu domova te iako zauzimaju više prostora od sklopivih hranilica, zbog svoje su izdržljivosti savršeni za svakodnevnu upotrebu.

Prenosive hranilice su dizajnirane za jednostavno prenošenje i skladištenje. To ih čini idealnim za obitelji koje puno putuju ili koje raspolažu ograničenim prostorom u stanu. Neke modele prenosivih hranilica čak možeš pričvrstiti na običan stolac te ga tako pretvoriti u hranilicu.

Podesive hranilice nude višestruke konfiguracije koje se prilagođavaju kako dijete raste, pružajući odličnu vrijednost za uloženi novac. Neke podesive hranilice čak možeš transformirati u stolice za stariju djecu - takav dizajn za različite faze rasta znači da ćeš ih koristiti godinama.

Hranilice koje se pričvršćuju za stol su kompaktne i štede prostor, a funkcioniraju tako da ih pričvrstiš izravno na blagovaonski stol. Zato su idealne su za manje stanove ili domove s ograničenim prostorom. Prije kupovine obavezno provjeri težinska ograničenja te osiguraj da je stol dovoljno čvrst za hranilicu i dijete.

Hranilice s visokim naslonom dizajnirane su da pruže podršku za malu djecu koja još uvijek ne mogu samostalno sjediti. Visoki nasloni često imaju mekanu podstavu koja nudi udobnost i podršku glavi i vratu djeteta. Obično su ove hranilice veće i imaju više prostora za noge, što ih čini pogodnima za dulje sjedenje. Sigurnosni pojasevi su standard, kao i pladnjevi koji se lako čiste. Iako su izdržljive konstrukcije, mnogi modeli i dalje nude mogućnost sklapanja za lakše spremanje.

Najvažnije značajke

hranilica za bebe

Izvor: Freepik 

Daleko najvažnija značajka hranilice za bebe je njezina sigurnost.

Za početak, hranilica mora odgovarati sigurnosnom europskim standardu EN 14988:2017+A1:2020. Odaberi hranilicu sa čvrstim i stabilnim okvirom koja ujedno ima pojas i remen s pet točaka vezanja koje će spriječili dijete da ustane ili ispadne iz hranilice. Dijete ih nipošto ne bi trebalo samo moći otkopčati.

Također preporučujemo odabir hranilice koja se lako čisti - plastične, pvc i navlake od vinila su odličan izbor, a prednost daj hranilici bez BPA i drugih štetnih kemikalija. Modeli s odvojivim pladnjem također su praktičan odabir - pogotovo modeli s rezervnim pladnjem kojeg možete koristiti dok je drugi u perilici posuđa. Neke hranilice uopće nemaju pladanj, nego ih samo primakneš stolu kako bi dijete jelo sa stola. U tom slučaju obrati pažnju na visinu stolice i stola.

Ima li hranilica presvlake od tkanine, trebaju se moći lako odvojiti radi lakšeg čišćenja.

Posebnu pažnju pridodaj dizajnu i udobnosti hranilice. Dijete će u njoj provoditi puno vremena, a ako se u njoj ne osjeća dobro, to će se negativno odraziti na uživanje u obroku. Zato je bitno da sjedalo ima dovoljno prostora, da je dobro podstavljeno te da ima podršku za noge - to će osigurati da je dijete sretno i udobno za vrijeme obroka.

Toplo preporučujemo hranilice što jednostavnijeg dizajna, pogotovo kada je riječ o vrlo malenom djetetu kako bi smanjio šanse za ozljedom ili gušenjem djeteta. Želiš li hranilicu s kotačima, obavezno ih trebaš moći zaključati.

Misao za kraj

Odabir hranilice za bebu svodi se na nekoliko ključnih čimbenika - sigurnost, praktičnost, udobnost i funkcionalnost. Kada za svaki od njih odabereš značajke koje želiš da hranilica ima, lakše ćeš suziti izbor na modele koji će tebi i tvojem mališanu najbolje odgovarati.

Na kraju ti još ostaje odabrati budžet koji si spreman izdvojiti i odgovor na pitanje koju hranilicu kupiti bit će ti jasan.