Ostali članci

Kako i zašto sterilizirati bočice za bebe

Sigurnost njihovog malog anđela svakom je roditelju na prvome mjestu. Postoji mnogo stvari na koje je potrebno obratiti pozornost prilikom brige o djetetu, a pravilno čišćenje i održavanje bočice kojom se dijete hrani jedan je od prioriteta.

Kako sterilizirati bočicu za bebe

Zašto je važna sterilizacija bočice kojom se beba hrani?

Potrebno je neko vrijeme da se imunološki sustav bebe razvije te iz tog razloga treba obratiti pažnju na higijenu bočice iz koje beba pije, pogotovo zato što mlijeko posebno pogoduje razvoju bakterija.

Međutim, savjeti stručnjaka koliko dugo je sterilizacija potrebna se razlikuju: dok neki predlažu da je 6 mjeseci dovoljno, drugi preporučuju sterilizaciju tijekom čitavih prvih 12 mjeseci. 

U jednom se svi slažu: presterilni uvijeti samo odmažu djetetu jer ljudski imunološki sustav treba biti u kontaktu s određenim mikroorganizmima da bi se pravilno razvio.  

Vrste sterilizacije

Postoje tri načina na koje se sterilizacija bočica za bebe najčešće vrši:

  • pranjem u loncu s kipućom vodom
  • korištenjem tekućine za sterilizaciju 
  • pomoću električnog sterilizatora na paru

Najjednostavnije, a svakako i najjeftinije je pranje bočice u loncu s kipućom vodom. Odvija se tako da prvo bočicu rastavite i sve dijelove temeljito operete kako biste uklonili sve tragove mlijeka, a potom bočicu uronite u veliki lonac s vodom. Lonac je potrebno pokriti i zagrijati na štednjaku dok voda ne zavrije.

Tada se štednjak ugasi, a bočica ostavi u vodi 10-ak minuta. Zatim hvataljkom bočicu i dudu izvadite van i ostavite da se suši na zraku. Možete koristiti i poseban podložak za sušenje bočice kako bi što više smanjili dodir s potencijalnim mikroorganizmima.

Bočicu je moguće oprati i u hladnoj vodi korištenjem tekućine za sterilizaciju. Obavezno se pridržavajte uputstava koja dolaze uz proizvod koji koristite. Proizvod se obično otapa u vodi, a potom se u nastalu otopinu uroni bočica i ostavi dok otopina ne ubije nepoželjne mikroorganizme.

Postoje i sterilizatori, tj. posebno napravljeni uređaji koji zamjenjuju tradicionalni lonac. Funkcioniraju tako da bočicu, nakon što ste je prethodno rastavili i dobro oprali, ubacite u sterilizator, dolijete vode koliko nalažu upute te uključite uređaj. Uz pomoć intenzivne vrućine vodene pare u kratkom roku sterilizator uništava sve mikroorganizme.

Sterilizatori su praktični ako želite istovremeno sterilizirati nekoliko bočica. Međutim, iskustva često pokazuju da je klasična sterilizacija u loncu s kipućom vodom dovoljna.

Općeniti savjeti

Bočicu obavezno sterilizirajte prije prve uporabe. Nakon toga, sterilizacija je dovoljna jednom tjedno, pa čak i rjeđe, osim ako je vaše dijete bolesno. U tom je slučaju preporučljivo sterilizirati češće kako bi se tijekom oporavka što više smanjio kontakt djeteta sa štetnim organizmima.

U međuvremenu je dobro pranje u vrućoj vodi s kvalitetnim deterdžentom dovoljno. 

Ako koristite plastične bočice, obavezno pročitajte upute kako biste spriječili oštećivanje bočice prilikom sterilizacije. Staklene bočice su idealne za sterilizaciju, ali i nesigurnije za korištenje zbog lake lomljivosti tijekom pada.

Povezani proizvodi