Ostali članci

Kako odabrati najbolju napu - vodič za kupovinu

Moderna kuhinja nezamisliva je bez nape, pogotovo u kućanstvima u kojima se uvijek nešto fino kuha. Istražili smo najvažnije značajke kuhinjske nape da bi mogao izabrati najbolju i pritom uštedjeti.

Kuhinjska napa

Da ti ne bi čitav dom mirisao kao špageti bolonjez, kuhinjska napa je nezaobilazni kuhinjski dodatak. Prije kupovine u obzir valja uzeti iduće:

  • veličinu i raspored kuhinje
  • koliko često i što kuhaš
  • budžet kojim raspolažeš

Vrste kuhinjskih napa

Po principu rada

  • ventilacijska napa 
  • filtracijska napa

Ventilacijske nape odvode usisani zrak van kroz ventilacijski otvor. Filtracijske nape zrak iz prostorije propuštaju kroz filtere koji ga pročiste i zatim taj pročišćeni zrak vraćaju u prostoriju.

Ako živiš u kući i možeš napraviti ventilacijski izlaz iz prostorije, u tom slučaju preporučujemo ventilacijsku napu. Za stan i ostale prostorije u kojima nije moguće bušiti rupe u zidovima, filtracijska napa je jedini izbor.

Ventilacijska napa ima jači protok zraka (iako to ovisi i o vrsti i postavljanju cijevi, detalji dalje u tekstu). Van odvodi dim, mirise kuhanja, vlagu i sl. te nema filter koji je potrebno mijenjati. Ventilacijske nape su ekonomičnije i tiše rade.

Međutim, trebaju sustav odvoda zraka prema van, a to zahtjeva bušenje zidova. Ako živiš u stanu, bušenje rupa nije toliko jednostavno pa je filtracijska napa najbrže, a ponekad i jedino rješenje.

Filtracijska napa usisava zrak, provodi ga kroz ugljeni filter i ponovo vraća u prostoriju. Ovu vrstu nape je iznimno jednostavno za postaviti, no redovita promjena ugljenog filtra znači dodatne troškove. Protok zraka je slabiji nego kod ventilacijskih napa, a filtracijske nape također su bučnije. 

Filtracjiska i ventilacijska napa
Ventilacijska i filtracijska napa

Izvor: Electrolux

Po izgledu

Nape mogu biti ugradbene samostojeće.

Ugradbene nape postavljaju se ispod ili unutar kuhinjskih elemenata, a u pravilu su manjih dimenzija. Njihova je prednost što se u potpunosti stapaju s kuhinjom, zbog čega se dobiva zaokruženi dizajn.

  • nape s dimnjakom - najčešće se radi o ventilacijskim napama koje zrak odvode kroz dugačku cijev nalik dimnjaku koja se proteže do stropa. Postoje i filtracijske nape s dimnjakom, no kod njih dimnjak ima samo estetsku funkciju.
  • otočne nape - mogu biti i ventilacijske i filtracijske. Također se spajaju na strop, a u pravilu su malo većih dimenzija. Ujedno su i među najskupljim napama, pa prilikom dizajna kuhinje dobro provjeri imaš li dovoljno mjesta u budžetu.
  • zidne nape - postavljaju se na zid vertikalno ili horizontalno.
  • stropne nape - preporučuju se za kuhinje u kojima bi otočna napa ometala pogled, pogotovo kod stanova s otvorenim prostorom gdje je kuhinja spojena s blagovaonicom i dnevnom sobom.

Vrste napa

Kako izračunati optimalnu snagu nape?

Kod kupovine kuhinjske nape treba voditi računa i o njezinoj snazi. Ne želiš da radi jače nego što je potrebno jer će tako nepotrebno trošiti više energije, no ipak treba biti dovoljno snažna da obavi svoj posao kako treba.

Veličina kuhinje izravno utječe na to koja je napa optimalna. To posebno dolazi do izražaja kod otvorenih stanova gdje je kuhinja povezana s blagovaonicom i dnevnim prostorom.

Snagu koju napa treba imati računa se ovako: zapremnina kuhinje x 6 (minimalna potrebna snaga); zapremnina kuhinje x 12 (maksimalna potrebna snaga).

Zapremnina kuhinje računa se ovako: visina x dužina x širina kuhinje. Na primjer, ako je zapremnina kuhinje 62.5 m³ (5x5x2.5), minimalna snaga kuhinjske nape treba iznositi 375 m³/h.

Na kupovinu kuhinjske nape utječe i veličina štednjaka te visina stropa. Površina nape trebala bi biti 10-ak centimetara veća od štednjaka kako bi mogla dobro hvatati sva isparavanja i mirise.

Razlika u visini između nape i štednjaka treba biti oko 70 centimetara. Svaki proizvođač ima propisane udaljenosti za svoje modele i savjetujemo da ih se pridržavaš - npr. razmak između stropne nape i štednjaka bit će puno veći.

Instalacija ventilacijske nape

Ako tvoj prostor dopušta kupovinu ventilacijske nape, postoji nekoliko stvari koje trebaš znati prije njezine instalacije.

Ovisno o tome kakve cijevi koristiš za odvod zraka, buka nape i njezina usisna snaga mogu se povećati ili smanjiti.

  • Rebraste cijevi zamijeni glatkima - time ćeš smanjiti buku.
  • Što je cijev duža, to će se snaga nape smanjivati - po mogućnosti neka udaljenost između ventilacijskog otvora i nape bude što manja.
  • Neka cijevi imaju što kraće kuteve - bolji protok zraka znači jaču usisnu snagu.

Vrste filtera

Ugljeni filter
Ugljeni filter

Ventilacijske nape najčešće dolaze s aluminijskim filterom koji je periv. Ako ga redovito čistiš, nema potrebe za kupovinom novog.

Akrilne ili papirnate filtre potrebno je mijenjati nekoliko puta godišnje, ovisno o tome koliko često kuhaš.

Na filtracijskoj je napi potrebno mijenjati i ugljeni filter, a njegova se cijena razlikuje ovisno o modelu nape.

Prije kupovine filtracijske nape provjeri cijenu ugljenih filtera.

Njihova cijena zna porasti i do nekoliko stotina kuna, pa bi bilo dobro da izbjegneš neugodna iznenađenja.

Da bi kuhinjska napa i filter pravilno radili, potrebno ih je redovito održavati.

Centar usisavanja

Nape se razlikuju i po načinu na koji usisavaju zrak:

  • nape kod kojih je centar usisavanja na sredini
  • i one kod kojih je centar usisavanja sa strane.

Centar usisavanja

Izvor: AEG

Nape sa središnjim centrom usisavanja su najčešće, a kod njih se usisava čitavom površinom nape i odmah provodi kroz filtre. Posebno su dobre kod velikih količina isparavanja i vlage.

Nape kod kojih je centar usisavanja sa strane su noviji izum. Osim ljepšeg izgleda, karakterizira ih staklena ili metalna površina na sredini nape zbog koje se zrak usisava sa strane. Prednost ovakvog sustava je sprečavanje da zrak i vlaga od kuhanja pobjegnu s rubova štednjaka. 

Ako paziš na budžet i ne stavljaš naglasak na estetsku funkciju, klasična napa s centralnim usisavanjem je i više nego dobra opcija.

Funkcije

Napa može imati elektronsko ili mehaničko upravljanje, a neke čak dolaze i s daljinskim upravljačem. Elektronsko upravljanje je malo jednostavnije za korištenje i lakše se čisti, no razlike nisu toliko različite da bi o tome ovisio izbor nape. 

Preporučujemo da se panel za upravljanje nalazi s prednje strane nape jer to olakšava korištenje. Tipke skrivene negdje sa strane teže su dostupne.

Većina napa dolazi s 2 ili 3 brzine rada. Ako često kuhaš, a posebno ako se radi o aromatičnoj hrani, poželjno je da napa ima opciju jačeg rada. 

Nape dolaze i s osvjetljenjem, koje može biti halogeno ili LED. Svjetlo na napi praktično je ne samo tijekom kuhanja, već i kada ti u kuhinji zatreba blago osvjetljenje, a ne želiš paliti glavnu rasvjetu. Prije kupovine provjeri koliko je jednostavna ili komplicirana zamjena žarulja i koliko košta.

Popularne marke napa i cijene

Faber, Gorenje i Bosch su neke od najpopularnijih marki napa. Njihova raznolika ponuda sadrži sve vrste napa koje smo naveli u vodiču, što znači da ti izbora neće nedostajati.

Cijene su vrlo raznolike - od nekoliko stotina, pa do nekoliko desetaka tisuća kuna.

Zidne nape su najpopularnije i cjenovno najpristupačnije. Početni modeli se kreću od oko 400 i 500 kuna, a u prosjeku se za njih izdvaja oko 1500 kuna.

Otočne nape ispod 1000 kuna su prava rijetkost, a u prosjeku koštaju između 3 i 4 tisuće kuna.

Izbor napa uistinu je velik, a to znači da neovisno o tome kakvim budžetom raspolažeš, nećeš imati problema u pronalasku idealnog uređaja za svoju kuhinju.

Povezani proizvodi