Ostali članci

9 načina kako postati jutarnji tip

Tko rano rani, cijeli dan je pospan.

Budilica i kava

Nećemo vam lagati.

Da biste se iz noćne ptice pretvorili u jutarnji tip, to zahtjeva puno truda i vremena. Suprotno mnogim savjetima na internetu, 5 jednostavnih koraka i samo 5 minuta nije ni približno dovoljno.

Međutim, uz naših 9 savjeta buđenje ujutro s vremenom će postati ugodnije iskustvo.

Evo što trebate napraviti.

1. Dobar san je zlata vrijedan

Nikada nećete postati jutarnji tip ako se dobro ne naspavate. Točka. 

Ako ste išli spavati u 2 ujutro, a morate ustati u 6, naravno da ćete izgledati kao zombi. Dobar i kvalitetan san dat će vam dovoljno goriva da prebrodite jutro i ostatak dana.

Uložite u kvalitetan madrac. Ako ste umorni čak i nakon 8 sati sna, to znači da vaše tijelo ne dobiva potrebnu potporu od madraca koji imate. 

Obavezno ugasite svu elektroniku poput televizora, računala i mobitela. Plavo svjetlo koje ti uređaji emitiraju onemogućuju da vaše tijelo proizvodi melatonin, hormon koji mu sugerira da je vrijeme za spavanje. 

Također izbjegavajte teške obroke minimalno 4 sata prije spavanja. Pića koja sadrže kofein poput kave, crnog čaja ili coca-cole ne biste trebali piti minimalno 6 sati prije. 

2. Osmislite rutinu prije spavanja

Svaku noć prije spavanja napravite malu rutinu. Ako pomaže bebama da brže i bolje zaspe, zašto ne bi i vama.

Topli tuš, ugodna glazba i pola sata zanimljive knjige opustit će vas i signalizirati vašem tijelu da treba ići spavati.

3. Stavite alarm na drugi kraj sobe

Budilice

Trik je star otkada postoje budilice, ali to ga ne čini ništa manje učinkovitim.

Kada jednom ustanete, trebalo bi vam biti lakše nastaviti dalje umjesto vraćanja u krevet. Mislite da jedan nije dovoljan? Postavite dvije budilice na različite krajeve sobe. 

Vjerojatno mislite da bi se osobi koja je smislila snooze trebao podići spomenik, ali tom si opcijom samo radite medvjeđu uslugu.

Istraživanja su pokazala da nas snooze čini još više umornima. Između snoozova ne možemo postići duboki san koji nam omogućuje da se odmorimo, već samo lagani san tipičan za kraj ciklusa spavanja. 

I još nešto - umjesto klasičnog zvona, za alarm stavite neku ugodnu melodiju. Tako ćete se probuditi uz zvukove koje volite.

4. Napunite prostoriju svjetlom

Podignite rolete, rastvorite zastore i pustite sunčevo svjetlo u prostoriju.

Navečer želite da vaše tijelo stvara melatonin kako bi lakše utonulo u san, ali ako želite rano ustati, ujutro ga treba biti što manje. Danje svjetlo pomoći će vam da se lakše razbudite.

Naravno da ovo nije uvijek moguće, pogotovo u zimskim mjesecima kada se razdani tek oko 8 ujutro. No, kada god možete, rastvorite zavjese i okupajte se suncem. 

5. Hladna voda

Nema boljeg buđenja od hladnog tuša. Naravno da vam nećemo savjetovati da se nakon buđenja bacite u hladnu vodu jer bi to ipak bilo malo previše za vaše jadno pospano tijelo.

Ali umivanje hladnom ili mlakom vodom može vam pomoći u razbuđivanju bez stvaranja prevelikog šoka za organizam.

6. Nemojte preskočiti doručak!

Doručak

Ako želite preživjeti jutro, za to vam je potrebna energija.

Ne trebate navaliti na klasični britanski doručak i tanjur pun kobasica i zapečenog graha, ali zdjelica žitarica ili pecivo s maslacem odličan su početak dana.

Probudite se ujutro, a već vas boli glava? Vjerojatno ste dehidrirali.

Hidratacija je jednako važna kao i doručak. Čim ustanete popijte čašu vode. Osjećat ćete se bolje već kroz nekoliko minuta. 

7. Učinite jutro zabavnim

Upalite radio ili pustite svoju omiljenu pjesmu na YouTubeu. Uz doručak pogledajte smiješan video ili upalite omiljeni sitcom. 

Taktovi poznatog ritma brže će vas razbuditi, a smijeh će vas napuniti endorfinima. A oni i najpospanije jutro čine podnošljivim. 

8. Osmislite jutarnju rutinu

Kao što vam noćna rutina može pomoći da lakše utonete u san, jutarnja rutina omogućuje lakše razbuđivanje.

Kada imate rutinu koju će vaše tijelo automatski obavljati svako jutro, to će vam olakšati da se postepeno, ali učinkovito, razbudite. 

Ustanite, pristavite vodu za kavu, umijte se i operite zube, pripremite doručak i sjednite za stol. 10 minuta brzo će proći i već ćete se osjećati bolje. 

9. Budite aktivni

Biciklom na posao

Idealno bi bilo da svako jutro izdvojite 20-30 minuta za tjelovježbu. No, budimo realni. Rijetko kome se to da.

Umjesto toga, probajte pronaći neki kompromis.

Kada izađete iz kreveta ili dok čekate da vam se skuha kava, napravite 10 sklekova. Ako ste uspjeli ustati ranije i imate nekoliko minuta viška, iskoristite ih da operete suđe koje bi vas inače dočekalo nakon posla ili ispleglajte par košulja. Bitno je da se mičete. 

Ako koristite javni prijevoz do posla, izađite iz tramvaja ili busa stanicu ranije i ostalo pređite pješice. Uzmite bicikl. Parkirajte auto na daljem parkiralištu i ostatak puta propješačite.

Tjelesna aktivnost, ma koliko kratka bila, razbudit će vas i potaknuti vaše tijelo da proizvodi endorfine.

A hormona sreće nikada dovoljno. 

Povezani proizvodi