Ostali članci

Kako izabrati najbolje motorno ulje za svoj auto

Kvalitetno motorno ulje jedno je od osnovnih načina kako produžiti životni vijek vozila i motora. Ako ste se umjesto vožnje u servis sami odlučili promijeniti ulje na svojem limenom ljubimcu, evo što znati prije upuštanja u odabir motornog ulja.

Ulje sprječava trošenje motora i koroziju, pomaže pri njegovom hlađenju i čisti ga. Ulja se razlikuju se po sastavu, kvaliteti i cijeni, a u nastavku saznajte sve o karakteristikama motornih ulja te što znače one silne oznake koje se nalaze na njihovim pakiranjima.

Vrste motornih ulja

Postoje 3 vrste ulja:

  1. Mineralna
  2. Polusintetička
  3. Sintetička

Mineralna ulja se u pravilu koriste na starijim vozilima jer ne više ne zadovoljavaju suvremene standarde za podmazivanje motora. Stoga motore većine modernih vozila s katalizatorom podmazuju polusintetička ulja, koja su spoj mineralnih i sintetičkih ulja. Sintetička ulja su najkvalitetnija i pružaju veliku otpornost na jako niske i jako visoke temperature, a preporučljivo je koristiti ih kod turbo motora.

Što znače oznake

Viskoznost

Prva važna oznaka odnosi se na viskoznost ulja, odnosno na temperature na kojima će ulje učinkovito podmazivati motor. Što je raspon veći, to je bolje, a označava se oznakom SAE (Society of Automotive Engineers), npr. 10W-30.

Prema SAE klasifikaciji dijelimo motorna ulja na šest zimskih klasa viskoznosti (0W, 5W, 10W, 15W, 20W i 25W) te pet ljetnih (20, 30, 40, 50, 60).

Što je prvi broj niži, to će ulje biti učinkovitije što je temperatura zraka niža. Također, što je drugi broj viši, to ulje bolje podnosi visoke temperature. 

Na hladnoći ulja postaju sve viskoznija te je stoga tijekom hladnih uvjeta ulje koristiti ulje niske viskoznosti. I obrnuto, pri visokim temperaturama viskoznost ulja se smanjuje te je stoga učinkovitije ulje visoke viskoznosti.

Također razlikujemo monogradna i multigradna ulja. Monogradna motorna ulja namijenjena su isključivo ili ljetnim ili zimskim temperaturama zraka, dok su multigradna višesezonska, odnosno koriste se i pri niskim i pri visokim temperaturama.

Tehnologija izrade ulja uvelike je napredovala te su današnja multigradna uglavnom istisnula potrebu za monogradnim uljima.

Kvaliteta

Kvalitetu ulja prepoznat ćete pod oznakama API, CCMC ili MIL. Kod nas se najčešće koristi API, način klasifikacije prema American Petroleum Institute

Oznaka je API S-/C-. S je oznaka za benzinske motore, C za dizelske, a crtice zamjenjuju slovne oznake (A, B, C itd.). Što je slovna oznaka viša, to je ulje kvalitetnije.

Na primjer, naići ćete na oznake poput API SH/CD ili API SJ/CF. Prema tome, drugo bi ulje trebalo biti kvalitetnije.

Motorno ulje

Par napomena

Kako bi odrađivao svoju ulogu kako spada, ulje je potrebno redovito mijenjati. Nekada je to bilo svakih nekoliko tisuća prijeđenih kilometara, no današnja motorna ulja su dostigla razinu kvalitete da ih se ne treba mijenjati prije 15.000 prijeđenih kilometara, a češće i više.

Najbolje je pridržavati se preporuka proizvođača vašeg vozila. Ako ulje kupujete na svoju ruku, najveću pozornost obratite na viskoznost ulja, a također znajte da je u motor automobila najbolje uvijek stavljati isto ulje.

 

Povezani članci:

Povezani proizvodi