Ostali članci

Štapni, stolni ili ručni - izaberite najbolji kuhinjski mikser!

Kvalitetan kuhinjski mikser osnovna je oprema svake kuhinje. No, nisu svi mikseri stvoreni jednako i svaki kuhar ima potrebe koje neki mikseri neće zadovoljiti. Niste sigurni kakav bi vam mikser bio najbolji? Provjerite u nastavku!

Kuhinjski mikseri

Vrste miksera

Postoje 3 vrste miksera:

  • štapni
  • ručni
  • s posudom (stolni)

Štapni mikser

Štapni mikser je tu za one koji maksimalno žele uštedjeti na vremenu, ali i smanjiti količinu suđa za pranje. Štapni mikser zamijenit će glomaznije uređaje poput blendera i u svega nekoliko sekundi pripremiti preljeve za salatu, dječju hranu ili smoothije. Lako se čisti i zauzima malo prostora. 

Štapni mikser namijenjen je manjim svakodnevnim poslovima i bolja je zamjena blenderu nego ručnom ili stolnom mikseru. Ako vam treba pomagač u izradi kolača ili pekarskih proizvoda, većina modela štapnih miksera neće zamijeniti pravi mikser.

štapni mikser

Ručni mikser

Ručni mikseri idealni su za lagane zadatke poput izrade šlaga od slatkog vrhnja, snijega od bjelanjaka ili pire krumpira. Ne zauzimaju puno prostora, jednostavno ih je pripremiti za korištenje te očistiti i spremiti kada nam više ne trebaju. Ne koštaju mnogo, ne troše puno struje i lako ih je održavati. Prednost im je i to što se mogu koristiti u bilo kojoj zdjeli.

Izaberite ručni mikser ako vam treba jednostavan uređaj s osnovnim opcijama kojeg ćete koristiti maksimalno 1-2 puta mjesečno.

ručni mikser

Mikser s posudom

Malo je toga s čime se mikser s posudom ne može nositi. Dolazi s posudom, većih je dimenzija, često ima drastično više funkcija od običnih miksera i idealan je za pripremanje više kolača/poslastica/deserata u jednoj turi. Snažniji su od ručnih miksera, zbog čega mogu obaviti više posla i raditi duže vrijeme.

Osim standardnih smjesa, mikseri s posudom savršeni su za umijesiti glatko tijesto ili smjesu za kolačiće. Većina njih dolazi s puno više od samo 3 brzine kako biste smjesu izmiksali što preciznije. Osim toga, neki mikseri s posudom su spoj više uređaja u jednome, pa tako možete izrađivati sladoled, usitniti led ili pripremati sokove, ovisno o uređaju. 

Ako pripremate velike količine hrane odjednom - peciva, pizza, keksi itd., mikser s posudom će vas spasiti. Mikseri s posudom idealna su opcija za izradu recepata s puno sastojaka. Dok ručni mikser u pravilu morate zaustaviti i odložiti kako biste u zdjelu dodali sastojke, s ovom opcijom dodavat ćete sastojke bez stresa.

Odlučite se za mikser s posudom ako: želite profesionalniji uređaj, često ćete ga koristiti, imate ga gdje spremiti, želite stroj koji će obaviti veći dio posla umjesto vas i pripremate velike količine jela za čije spravljanje vam treba mikser. 

Mikser s posudom

Najvažnije karakteristike kuhinjskih miksera

Ugodan za korištenje

Ovo se prvenstveno odnosi na ručni mikser. Naime, želite uređaj koji je relativno lagan, a ne nešto zbog čega će izrada kolača nalikovati treningu s utegom. Težina treba biti jednako raspoređena cijelim uređajem, a ne da ga zadnji kraj vuče prema dolje dok pokušavate miksati bjelanjak.

Kod miksera sa zdjelom želite suprotno. Mikser sa zdjelom treba biti što teži kako bi ostao stabilan tijekom miksanja. No, takav mikser nećete jednostavno micati s jednog mjesta na drugi. Ako ga ne želite slučajno ispustiti i slomiti prst na stopalu, trebat ćete pronaći konkretno mjesto za njega i tamo ga držati.

Brzina 

Većina miksera, pogotovo ručnih, dolazi s 3 brzine. Ako ćemo iskreno, to vam je više nego dovoljno. Napredniji mikseri s posudom ponekad imaju više od 10 brzina te, iako ima situacija u kojima je to izuzetno praktično, većina nas odlično će se snaći samo s 3.

Međutim, korisna je opcija postepenog ubrzanja. Ako koristite mikser u rijetkoj tekućoj smjesi, naglo ubrzanje dovest će do toga da tekućina pošprica na sve strane. To ćete izbjeći korištenjem postepenog ubrzanja.

Nemojte zamijeniti brzinu i jačinu miksera. Kuhinjski mikseri su najčešće jačine između 250 W i 1500 W, no testiranja i recenzije su pokazali da snaga miksera nema značajan utjecaj na to koliko dobro miksa. A to znači da ne morate brinuti ako zbog ograničenog budžeta morate kupiti slabiji mikser koji troši manje struje - velike su šanse da će raditi bolje od onih koji troše 1500 W.

Materijal

Većina miksera, pogotovo ručnih, izrađena je od plastike. Iako će vas takvi mikseri izvrsno služiti, postoje i uređaji malo bolje kvalitete. Ako vam ne smeta potrošiti koju kunu više, odlučite se za mikser od nehrđajućeg čelika - stabilniji su i dugotrajniji.

Pranje u perilici

Ako radije perete suđe u perilici, prije kupovine miksera provjerite mogu li se njegovi nastavci i zdjela prati u perilici, i to pod kojim temperaturama. Čak i ako je siguran za pranje u perilici, provjerite detalje da neki plastični dio ne bi slučajno pukao npr. zbog previsoke temperature ili tijekom sušenja.

Zamjenski dijelovi

Lako se dogodi da pukne zdjela ili neki od nastavaka, pogotovo ako su plastični. Stoga provjerite koliko traje garancija i pokriva li zamjenu dijelova, ali i je li uopće moguće kupiti zamjenske dijelove. Ako vaš mikser s posudom može raditi samo s jednom specifičnom zdjelom, budite sigurni da je možete nabaviti ako se originalu nešto dogodi. 

Veličina zdjele

Ako kupujete mikser s posudom, obratite pozornost na njezinu veličinu. U prosjeku će većini odgovarati posuda obujma od 5 litara. Takva je posuda idealna za osobe koje većinom pripremaju manje količine hrane, ali povremeno (primjerice blagdanima) su te količine malo veće. 

Ako kupujete ručni mikser, zdjelu ćete morati kupiti posebno. Probajte pronaći zdjelu s gumom na dnu koja će spriječiti klizanje zdjele dok u njoj miksate. Vjerujte, preporodit ćete se.

Nastavci

Mikser s posudom i nastavcima

Dva osnovna nastavka na svakom mikseru su mutilice i spiralni nastavci za tijesto. Na ručnom mikseru spiralni nastavci ponekad neće biti dovoljno učinkoviti u izradi tijesta kao na mikseru sa zdjelom, pogotovo ako se radi o slabijem mikseru. Stoga nemojte ulagati previše nade da ćete s malim ručnim mikserom stvarati masovne količine pekarskih proizvoda. 

Osim klasične mutilice, neki mikseri sa zdjelom dolaze s gumenom strugalicom koja će tijekom miješanja pokupiti svu smjesu sa stijenki zdjele. Ako postoji ta opcija, preporučujemo da je kupite.

Štapni mikseri ponekad dolaze s dodacima pomoću kojih ga možete pretvoriti u blender ili u sjeckalicu hrane. No, takvim uređajima cijene su ponekad više i od miksera sa zdjelom. Također, bolje će vam služiti u pripremi standardnih obroka, nego kolača i slastica.

Kao što smo ranije spomenuli, miksere sa zdjelom ponekad možete promijeniti u uređaje za izradu tjestenine ili sladoleda, ili pak u stroj za mljevenje mesa. Takvi uređaji lako zavedu svojim brojnim opcijama, pogotovo ako naiđete na odličan popust. Međutim, ako do sada u životu niste nikada imali potrebu za strojem za mljevenje, a pomisao na ručnu izradu tjestenine vas tjera na rub plača - nove spravice sigurno vas neće potaknuti da promijenite svoje navike.

Ako ćete kupovati mikser s dodatnim nastavcima, štedite novac i odlučite se isključivo za one koji vam doista trebaju. A ne nešto što će bespotrebno zauzimati slobodan prostor u ormariću.

S druge strane, ako bi vam više takvih spravica dobro došlo, tada je ulaganje u mikser sa zdjelom s više nastavaka korisnija i praktičnija investicija od kupovine 5 posebnih uređaja.

Kojeg proizvođača izabrati?

Mnogo brendova proizvodi male kućanske aparate, uključujući i kuhinjske miksere. Ako ste zadovoljni proizvođačem svojeg hladnjaka, štednjaka, mikrovalne ili nekog drugog kuhinjskog aparata, idealna opcija je da se odlučite za istog proizvođača kod kupovine miksera.

Među najpopularnijim proizvođačima kuhinjskih miksera na Nabavi su Bosch, Gorenje i Sencor.

Prije kupovine probajte pronaći recenzije proizvoda kako biste se upoznali s iskustvima korisnika iz prve ruke. Obratite pozornost na to što točno dobivate s naručenim proizvodom, npr. dolazi li sa svim dodacima ili ih je potrebno naknadno kupiti. 

 

Povezani članci:

 

Povezani proizvodi