Ostali članci

Kako postaviti kućno kino

Saznajte kako optimalno razmjestiti zvučnike da bi vaše kućno kino imalo savršen zvuk.

Kućno kino

Od čega se sastoji kućno kino

Ako kupujete gotov sustav kućnog kina, naići ćete na oznake poput 2.1, 3.1, 5.1 ili 7.1. Tu se radi o broju zvučnika i subwoofera koje čine kućno kino. Što je broj veći, to je više zvučnika. 

Npr., 3.1 sustav čine tri zvučnika i jedan subwoofer. S druge strane, 5.2 sustav sastojao bi se od 5 zvučnika i 2 subwoofera. Koji od tih sustava ćete izabrati, ovisi o tome kolikim budžetom raspolažete, kakav zvuk želite, ali i koliko slobodnog mjesta imate u prostoriji.

Alternativno, možete kupiti i soundbar. Ovaj uređaj zamijenjuje nekoliko različitih zvučnika. Iako rijetko može doseći kvalitetu kao pravo kućno kino, dobra je zamjena ako raspolažete ograničenim budžetom i prostorom. Međutim, cijena nekih soundbarova prelazi cijenu gotovog kućnog kina.

Osim zvučnika, potreban vam je DVD player ili Blu-Ray. Ako kupujete gotovo kućno kino, oni će ponekad biti uključeni u setup. Ako pak većinu sadržaja gledate online, dobra je alternativa Android media player. U tom slučaju trebat će vam AV receiver.

I na kraju, kućnog kina ne bi bilo bez televizora ili projektora. Svakako bacite oko i na naš vodič za kupovinu televizora

Gotovo kućno kino

Razmještaj u prostoriji

Kao primjer razmještaja koristit ćemo 7.1 sustav kućnog kina - centralni zvučnik, prednji lijevi i desni zvučnici, surround zvučnici te subwoofer. 

Prvi na red dolazi centralni zvučnik. Centralni zvučnik, pomoću kojeg slušamo dijaloge, postavlja se ispod ili iznad televizora usmjeren prema naprijed. Trebao bi biti u ravnini s prednjim lijevim i desnim zvučnicima. Nemojte ga staviti prenisko ili previsoko jer će vam se činiti kao da glasovi dolaze iz zraka ili s poda.

Prednji se zvučnici postavljaju s lijeve i desne strane televizora i od njega moraju biti jednako udaljeni. Idealno je blago ih zaokrenuti prema gledatelju za oko 20 do 30 stupnjeva. Također bi trebali biti u razini s gledateljem dok sjedi na udaljenosti od oko 3 metra (ako prostor to dopušta). 

Ako se radi o samostojećim zvučnicima, s time ne bi trebalo biti problema. U suprotnom ih treba postaviti na policu ili na posebne nosače. 

Na kraju dolaze surround zvučnici. U 5.1 sustavu ih je dvoje, u 7.1 sustavu četiri.

Ako imate dva surround zvučnika, nemojte ih postavljati iza. Umjesto toga, stavite ih sa strane okrenute prema gledatelju i to nekoliko centimetara iznad gledateljevih uši.

U slučaju da imate još dva dodatna surround zvučnika, njih stavljate iza gledatelja. 

Nakon što ste završili s postavljanjem zvučnika, ostaje subwoofer, zadužen za niske tonove. 

Sa subwooferom imate slobodu. Naime, teško je reći koje je idealno mjesto za postavljanje subwoofera. Dok neki preporučaju kut kao idealno mjesto, to zapravo može negativno utecati na kvalitetu zvuka.

Naša je preporuka da malo eksperimentirate i prvih nekoliko puta smjestite subwoofer na različite lokacije kako biste isprobali gdje zvuči najbolje. Najbolje negdje u blizini prednjih zvučnika. 

Razmještaj zvučnika u kućnom kinu

Na kraju trebamo napomenuti ovo: u slučaju da kupujete gotovo kućno kino, s njime biste trebali dobiti i upute za idealnu konstrukciju.

No, s obzirom na to da to uvelike ovisi i o prostoriji u koju ćete postavljati kućno kino, nemojte se bojati malo eksperimentirati. Zvučnik pomaknut ulijevo za 10 cm mogu činiti ogromnu razliku - bilo pozitivnu, bilo negativnu.

 

Nastavite s čitanjem:

 

Povezani proizvodi