Ostali članci

Kako čistiti peglu na paru

Najveći problemi nastaju kada se redovitom čišćenju i održavanju glačala ne pridodaje dovoljno pažnje. Što glačalo češće koristiš, to ga redovitije treba čistiti. Svega nekoliko minuta svakih nekoliko korištenja može značajno produžiti životni vijek glačala na paru.

Čišćenje pegle na paru

Preventivne mjere

Najbolje je ne dopustiti da problemi s peglom dosegnu kritičku točku.

Svako glačalo dolazi s uputama kako peglu održavati. Prije prvog korištenja obavezno pročitaj upute i provjeri kakve savjete ima proizvođač.

Kakvu vodu možeš koristiti - običnu ili destiliranu? Čak i kada u uputama piše da se može koristiti obična voda, pametno je miješati je s destiliranom u slučajevima kada je voda jako tvrda.

Također, u slučaju da tvoje glačalo ima samočisteći sistem, znaj da je on tamo s razlogom. Pridržavaj se uputa i redovito koristi tu funkciju. Bolje je uložiti malo truda, nego svakih godinu-dvije kupovati novo glačalo.

Među najvažnijim koracima u održavanju glačala je i pražnjenje spremnika za vodu nakon svakog korištenja. Ako ostaviš vodu da stoji, kamenac će se sa zadovoljstvom još više taložiti pa tijekom glačanja možeš očekivati komadiće kamenca kako ispadaju iz rupica za paru.

Kako čistiti

Kada kamenac začepi rupice, jedan od najčešćih savjeta je korištenje octa umjesto vode kako bi se njime sustav očistio od kamenca. Međutim, osim ako u uputama za glačalo ne stoji drugačije, to nije preporučljivo.

Iako će octena para u većini slučajeva uspješno ukloniti kamenac, ocat može oštetiti glačalo te ćeš napraviti više štete nego koristi.

Nemoj koristiti ocat, niti druga sredstva poput limunske kiseline. Umjesto toga, redovito koristi funkciju samočišćenja ili kupi tekućinu namijenjenu čišćenju kamenca na parnim glačalima. 

Takva su sredstva namijenjena upravo parnim glačalima i možeš biti sigurni da neće oštetiti tvoje dragocjeno glačalo.

Znaš puno ljudi koji svoje parne pegle čiste octom i ništa strašno se nije dogodilo?

Mi nikako ne bismo preporučili tu metodu. Ako ipak odlučiš riskirati, nemoj koristiti čisti ocat, nego ga pomiješaj s vodom. Također, provjeri na internetu je li netko s tvojim modelom glačala koristio ocat za čišćenje i kakva su njihova iskustva.

Kakvu god otopinu odlučio koristiti, pusti da se pegla zagrije te potom nekoliko minuta koristi funkciju jakog mlaza/parnog oblaka/udarne pare. Potom ponovi proces, ali ovaj put s čistom vodom kako bi se otopina isprala. Nakon što završiš, obavezno isprazni spremnik ako je u njemu ostalo tekućine.

Grijača ploča na pegli

Potrebno je čistiti i grijaču ploču

Najlakši način je namočiti pamučnu krpu u vodu, ili u ocat ako su mrlje na pegli tvrdokornije, zagrijati glačalo na niskoj temperaturi te njime prelaziti preko vlažne krpe dok mrlje s ploče ne nestanu.

Ako to ne pomogne, na krpu stavi krupnije soli preko koje potom treba prelaziti ugrijanom peglom. Obavezno isključi paru!

Glačalo nikada nemoj čistiti oštrim predmetima poput noža i slično. Napravit ćeš više štete nego koristi i oštetiti ploču koja više neće učinkovito glačati.

Ako se ne želiš zamarati uradi sam metodama, najbolje je da u trgovini potražiš sredstva za čišćenje grijače ploče na glačalu. Često su povoljnih cijena, a svoj posao obavljaju brzo i učinkovito.

 

Učinkovito čisti svoje kućanske aparate:

Povezani proizvodi