Ostali članci

3 ključne odluke prije kupovine novog hladnjaka

Samsung, Gorenje, Beko, Liebherr, Bosch... prije kupovine novog hladnjaka većina ljudi razmišlja o tome koji proizvođač je najbolji. Međutim, to je odluka koja treba doći na kraju. Prije toga trebamo znati odgovoriti na tri ključna pitanja jer bez toga nećemo znati kakav je hladnjak najbolji za nas. U nastavku se pitamo - koju vrstu hladnjaka kupiti, kakav kapacitet hladnjaka nam treba i u koje se dodatne značajke hladnjaka isplati uložiti.

hladnjak

1. Koju vrstu hladnjaka kupiti?

Razlikujemo 4 različite vrste hladnjaka, a to su:

  • hladnjaci bez ledenice
  • kombinirani hladnjaci
  • french door hladnjaci
  • side-by-side hladnjaci

Hladnjaci bez ledenice često se kupuju kao dopuna postojećem sustavu hlađenja i zamrzivanja hrane, ali i onda kada postoji praktična potreba za odvajanjem hladnjaka i ledenice (npr. potreba za više prostora ili korištenjem u različitim prostorijama).

Kombinirani hladnjaci su u našim krajevima najpopularnija vrsta hladnjaka. Sastoje se od kombinacije hladnjaka i zamrzivača u kojem se zamrzivač nalazi iznad ili ispod rashladnog dijela, a u pravilu zauzme trećinu cjelokupnog uređaja. Ako većinom pripremaš smrznutu hranu, kupi hladnjak koji ima zamrzivač na vrhu, dok će ljudima koji u pripremi hrane češće koriste svježe namirnice, pogotovo voće i povrće, biti jednostavnije na vrhu imati rashladni dio.

French door hladnjaci sastoje se od rashladnog dijela na vrhu i zamrzivača na dnu, s time da rashladni dio ima krilna vrata. To ovakve hladnjake čini praktičnima prilikom spremanja manjih namirnica (mlijeko, sir, jaja itd.) jer je tada potrebno otvoriti samo jedna vrata čime se gubi manje energije.

Side by side hladnjaci sastoje se od rashladnog dijela i zamrzivača koji su postavljeni paralelno jedno uz drugo. Iako su često najveći hladnjaci, ne pružaju više mjesta za pohranu hrane, a uska vrata ponekad otežavaju spremanje namirnica u većim pakiranjima.

Ako želiš tradicionalnu kuhinju bez puno kompliciranja, kombinirani hladnjak je najbolja opcija. Ako imaš veliku kuhinju, puno kuhaš i želiš imati dovoljno mjesta u hladnjaku za tacne, lonce i kutije s hranom, french door hladnjak je za to izuzetno praktičan. Ako pak imaš puno smrznute hrane, side by side ili odvojeni hladnjak i ledenica bi ti mogli biti najviše korisni.

2. Kapacitet hladnjaka - što izabrati?

Nakon što izabereš vrstu hladnjaka, priča postaje malo jednostavnija. Prilikom odluke kakav kapacitet hladnjaka ti treba koristit ćeš samo malo matematike.

U prosjeku se smatra da je potrebno oko 100 l prostora u hladnjaku po osobi, iako to ovisi o našim prehrambenim navikama. Jasno je da će studentu koji velike obroke jede u menzi biti dovoljan maleni hladnjak bez ledenice dok će obitelji od 4 koja sve obroke jede kod kuće i 400 l možda biti malčice usko.

BROJ OSOBA KAPACITET
1-2 100 - 200 l
do 4 400 l
> 5 > 400 l

Ovo su brojke koje odgovaraju potrebama većine kućanstava. Do broja koji najbolje odgovara tvojim potreba pokušaj doći na temelju dosadašnjeg iskustva (Kakav hladnjak si koristio? Jesi li imao dovoljno mjesta za sve što ti je trebalo? Jesi li se stalno mučio sa zatvaranjem ladica od zamrzivača jer su uvijek bile prepune?)

3. Koje dodatne značajke hladnjaka su korisne?

No frost je jedna od najpopularnijih i najkorisnijih značajki na hladnjacima. Različiti proizvođači za nju koriste različite nazive, ali u suštini je riječ o tehnologiji koja sprječava nakupljanje leda na stijenkama i policama hladnjaka zahvaljujući ventilatoru koji raspršuje hladni zrak. Zahvaljujući no frostu, na stražnjoj strani tvojeg hladnjaka više se neće nakupljati led, a to znači da ćeš hladnjak ujedno rjeđe morati čistiti.

Podesive police su standard na više-manje svim hladnjacima, ali svakako provjeri da se namještati mogu i police s unutarnje strane vrata. Ako često piješ sokove i druge tekućine iz boca, polica za odlaganje boca pomoći će ti da uštediš na prostoru. Također preporučujemo zatvorenu policu na vratima hladnjaka koje će zaštititi jaja i mliječne proizvode od toplog zraka kada otvaraš hladnjak.

Dozator za hladnu vodu i led također je sve češća značajka na našim hladnjacima, pogotovo na side to side modelima. Međutim, ona sa sobom donosi dodatni trošak u obliku filtera koje je potrebno mijenjati 6-12 mjeseci. Neke hladnjake s ovom funkcijom potrebno je spojiti na izvor vode u kuhinji, dok drugi koriste uklonjive vrčeve u koje stanu 2-3 litre vode i treba ih ručno promijeniti kada se isprazne. Ovo je izuzetno praktična funkcija, ali samo ako si spreman na dodatni trošak i vrijeme.

Uspoređivanje značajki uvijek je izazov jer proizvođači hladnjaka vole koristiti različitu terminologiju za iste vrste funkcija. Tako ti se može činiti da s jednim hladnjakom dobiješ više, iako je skoro identičan nekim drugim modelima drugih proizvođača. Zato probaj ne razmišljati o tome što ti zgodno zvuči te se umjesto toga koncentriraj na ono što ti zaista treba s obzirom na to koliko kuhaš i koliko hrane čuvaš u hladnjaku.

Kupovina bilo kojeg kućanskog aparata predstavlja izazov, pogotovo danas kada je izbor velik, a tehnologija svakim danom sve naprednija. Hladnjaci u tome nisu iznimka. Kreni s time koliko prostora ti ustvari treba i koje su osnovne značajke bez kojih ne možeš, a ostalo će prirodno doći na svoje mjesto.