Ostali članci

Najčešći problemi s PlayStation 5 i kako ih riješiti

PlayStation 5 impresivna je konzola nove generacije koja gejmerima omogućava najimerzivniju igru na PS konzoli do sada. No, bez obzira na naprednu tehnologiju i trud uložen u izgradnju kvalitetnog softvera, konzola ne može izbjeći manje ili veće probleme. Koji su najčešći i kako ih riješiti - saznaj u nastavku.

playstation 5

1. Pregrijavanje

Pregrijavanje može biti pogubno za konzolu jer može oštetiti ili uništiti unutarnje elektroničke komponente. PlayStation 5 je iznimno učinkovit u održavanju temperature unutarnjih komponenti, no neki korisnici i dalje imaju problema s pregrijavanjem.

Pregrijavanju obično prethode simptomi koje nipošto ne smiješ zanemariti. Neki od njih su:

  • ventilator je izuzetno glasan pod opterećenjem izbacivanja viška topline
  • konzola je jako vruća na dodir
  • pojavljuju se problemi s grafikom poput neobične pikselizacije ili bljeskova na zaslonu
  • pad broja sličica u sekundi
  • neočekivano rušenje ili gašenje igre

Ovaj ćeš problem riješiti tako da konzolu držiš na mjestu s dovoljno protoka zraka kako bi ventilator mogao učinkovito odvoditi vrući zrak. PlayStation ujedno trebaš redovito čistiti od prašine koja se nakuplja na ventilatoru i ograničava protok zraka.

Konzola se također može pregrijati koristiš li je satima u komadu - uzmi povremenu kratku pauzu kako bi komponente imale priliku ohladiti se.

2. Rušenje sustava u načinu odmora

Mnogi korisnici najnovije Sonyjeve konzole ne mogu koristiti način odmora (rest mode) bez da se igra ili čitav sustav ne sruše, a ponekad se čak i sama konzola isključi. Tada obično dolazi do gubljenja spremljenih podataka igre, što drastično narušava iskustvo igranja.

Riječ je o bugu kojeg ekipa iz PlayStationa još uvijek otklanja. Suočavaš li se s ovim problemom, u postavkama isključi način odmora, a kada trebaš pauzu od igre, ugasi konzolu.

3. Greška CE-108262-9

Ovu grešku obično uzrokuju problemi sa softverom igre ili aplikacije koju pokušavaš koristiti na PS5 konzoli, a riješit ćeš je tako da igru ili aplikaciju ažuriraš na najnoviju verziju. Ponekad je čak potrebno ažurirati softver za PlayStation.

U slučaju da to ne pomaže, probaj isključiti konzolu te je ponovno uključiti nakon nekoliko minuta - to bi trebalo očistiti cache i otkloniti grešku.

Reinstalacija igre ili aplikacije također ponekad pomogne, kao i spajanje igraće konzole na ethernet kabel umjesto na bežični internet.

4. Problemi s prebacivanjem podataka s PS4 na PS5

Prebacivanje igara sa stare konzole na novu je poprilično frustrirajući postupak koji često dugo traje, a prate ga razni problemi.

Jedna od stvari koje možeš pokušati je ugasiti i ponovno upaliti konzolu - staro i jednostavno informatičko rješenje koje još uvijek često pali. Korisnici također često navode kako je prebacivanje veze na ethernet kabel od velike pomoći u izbjegavanju problema.

U nekim je slučajevima u postavkama potrebno obnoviti licence, kao i ažurirati softvere na obje konzole.

5. Problemi povezivanjem kontrolera DualSense

Novi DualSense definitivno je najbolji Sonyjev kontroler do sada. No, kao što je to slučaj s većinom elektroničkih uređaja, mogući su manji tehnički problemi - najčešće da kontroler ne uspijeva održati vezu s konzolom tijekom igre.

Postoji više rješenja ovisno o uzroku problema - pokušaj restartati kontroler, provjeriti stanje baterije, ažurirati softvere i prilagoditi postavke, ili se prebaciti s Bluetootha na žičanu vezu.

Za kraj

Neke od problema s PlayStation 5 možeš riješiti sam ili uz malu pomoć interneta, a tu je i Sonyjeva tehnička podrška. Međutim, suočiš li se s većim i ozbiljnijim problemima kada je u pitanju hardver konzole, potraži servis za PlayStation konzole u kojem će iskusne i profesionalne ruke servisera vratiti tvojoj konzoli vratiti život.