Ostali članci

Ovo su vrste zaštitnih maski

Od početka COVID-19 pandemije, život bez zaštitne maske postao je nezamisliv. Koristimo je svaki put kada izađemo iz sigurnosti svojeg doma, a tako ćemo nastaviti još neko vrijeme. Vjerujemo da si do sada već pronašao svoju omiljenu vrstu zaštitne maske za lice, no nije naodmet ponoviti kakve sve vrste zaštitnih maski postoje te kako izabrati najbolju za sebe.

1. Platnene maske za lice

platnena maska

Ove su maske u pravilu izrađene od dvoslojnih pamučnih materijala gušćeg tkanja i mogu se iznova koristiti pod uvjetom da ih se redovito pere na visokoj temperaturi od 95 stupnjeva i potom dobro posuši.

Platnene maske za lice pružaju određenu zaštitu od većih kapljica te sprječavaju dodirivanje sluznice usta i nosa rukama. Također usporavaju strujanje izdahnutog zraka pa je prijenos respiratornih kapljica manji nego u slučaju kada nema maske.

2. Medicinske ili kirurške maske za lice

medicinska kirurška maska

Izvor: Freepik 

Riječ je o jednokratnim maskama koje prvenstveno štite druge osobe od potencijalno zaraznih kapljica osobe koja nosi masku. Da bi maska štitila i osobu koja je nosi, potrebno je da je dobro pričvršćena uz lice.

Medicinske ili kirurške maske za lice sprječavaju prolaz čestica veličine 3 mikrometra (indikator razine filtriranja bakterija) te čestica veličine 0.1 mikrometra (indikator razine filtracija virusa). Sukladno tome, dijele se na razinu I gdje je razina filtracije veća od 95% te na razine II i III s razinom filtracije većom od 98%.

3. Filtrirajuće polumaske (FFP)

ffp

Izvor: Freepik 

Ovakva vrsta zaštitnih maski pružaju najbolju zaštitu. Riječ je o osobnoj zaštitnoj opremi koja je koristi kao zaštita na radu od čestica, kapljica i aerosola. Jednokratne su kao i medicinske maske za lice te filtriraju čestice veličine 0.3 mikrometra.

Postoji više vrsta ovakvih maski ovisno o tome sadrže li ventil za izdah. Maske s ventilom filtriraju samo udahnuti zrak te su prvenstveno zaštita za osobu koja ih nosi. Maske bez ventila filtriraju i udisani i izdisani zrak te su bolja zaštita i za osobu koja ih nosi i za druge.

Postoji više oznaka za ovakve maske. U SAD-u se koristi slovo N s dvoznamenkastim brojem (N95, N99, N100), u Kini KN (KN95, KN99), Australija i Novi Zeland koriste slovo P i jednoznamenkasti broj (P1, P2, P3), dok je u EU standardna klasifikacija oznaka FFP s jednoznamenkastim brojem (FFP1, FFP2, FFP3).

Maske s oznakama N95, KN95, P2 i FFP2 imaju razinu filtracije veću od 94%, dok maske s oznakom N99, KN99, P3 i FFP3 razinu filtracije imaju iznad 98%.

Zalihu trajnih i jednokratnih maski, bilo da se radilo o medicinskim ili filtrirajućim maskama, potrebno je redovito obnavljati. Primus Media ima odličnu ponudu zaštitne opreme, uključujući i maske. Iako ćeš u njihovom asortimanu prvenstveno pronaći pametne telefone i opremu, odličan su primjer kako se prilagoditi novim vremenima.