Ostali članci

Što je pravilo trećine i zašto se smatra zlatnim pravilom košnje trave

Košnja trave naporan je posao, razumijemo. No, dođeš li često u napast pokositi travu na najnižu moguću visinu kako se idućih par tjedana ne bi morao baviti ovim mrskim vrtnim poslom, razmisli još jednom.

trava

Bujna, zelena trava savršen je ukras svake okućnice i idealna pozadina za uživanje u ljetnom vrtu. No, iako si ponosan vlasnik vrhunske kosilice za travu, tvoj travnjak nikako da ostane zdrav i lijep tijekom cijele sezone? Košnja trave ima određene "cake", a pravilo trećine jedno je od njih.

Što je pravilo trećine

Pravilo trećine zlatno je pravilo košnje trave, a kaže kako travu nikada ne kosimo više od trećine njezine ukupne dužine.

Razlog je jednostavan - trava koristi energiju od sunca tijekom procesa fotosinteze. Što je vlat trave duža, to ima veću površinu za stvaranje više energije. Pokosiš li odjednom veći dio vlati trave, naglo prekidaš većinu dotoka energije ostatku biljke.

Takva praksa travi izaziva šok, biljka slabi i postaje osjetljiva na nametnike i bolesti trave. Trava može izgubiti prekrasnu zelenu boju i požutjeti, a također postoje velike šanse da će se osušiti.

Slaba trava ostavlja puno prostora mahovini i korovu koji se tada razmnožavaju. Problem prekratko pokošenoj travi predstavlja i otkos koji se na njoj skuplja nakon što je pokosite te joj otežava apsorpciju resursa iz sunca.

Zato visoku travu treba kositi pomalo i češće. Primjerice, travi od 12 cm prvom košnjom skini samo 4 cm. U sljedećoj košnji neka to bude između 2 i 3 cm, sve dok ne dođeš do željene visine. Između svake košnje travi obavezno ostavi nekoliko dana oporavka.

Kada konačno dođeš do visine koja ti se najviše sviđa, slobodno se vrati uobičajenom ciklusu košnje - u normalnim vremenskim uvjetima to je obično jednom tjedno, tijekom suše malo rjeđe, a tijekom vlažnih razdoblja i do dva puta tjedno.

Nekoliko dodatnih pravila

Osim dužine na koju kosiš travu, ljepota travnjaka ovisi o još nekoliko stvari, a jedna od njih je vrijeme dana kada kosiš.

Najbolje vrijeme za košnju trave je ujutro između 8 i 10, odnosno poslijepodne između 16 i 18 sati. Tako izbjegavaš košnju po najgorem suncu i travi ostavljaš dovoljno vremena za oporavak prije mraka.

Izbjegavaj kositi travu rano ujutro kada je trava rosna jer mokra trava zatupljuje kosilicu i može je oštetiti, a također riskiraš ozljedu ako se posklizneš na mokroj travi. Travu ne kosimo ni navečer jer je tada trava najosjetljivija na napade gljivičnih infekcija.

Prije svake košnje prošetaj dvorištem i s travnjaka ukloni nakupine lišća, grančica i drugog sličnog otpada. Oni zatupljuju oštricu kosilice, usporavaju košnju i nekoga mogu ozlijediti. Također ukloni vrtni namještaj i druge slične prepreke koje će te usporiti tijekom košnje i onemogućiti ravnomjernu košnju trave.

Za kraj

Redovito kosi travu pridržavajući se pravila trećine i omogućit ćeš svojem travnjaku da naraste bujan i hipnotizirajuće zelene boje. Bujan travnjak zdravog korijena pomaže u borbi protiv korova te u očuvanju zdravog vrtnog ekosustava, stoga se ne ustručavaj u njega uložiti malo truda i vremena - vjeruj, itekako će se isplatiti.