Ostali članci

3 osnovne stvari za znati prije kupovine napajanja za PC

Kod sastavljanja PC-ja, većina najveću pozornost posvećuje RAM-u, procesoru i hard disku. Ako napajanje stavljaš na posljednje mjesto važnih komponenti, vrijeme je da promijeniš mišljenje.

Napajanje za PC

Izvor: Chris Scheufele/Flickr

Kupovina PC napajanja možda je jedan od lakših koraka kod sastavljanja svojeg računala, ali nemoj biti jedan od onih koji podcjenjuju njegovu važnost.

Ako si početnik u svijetu PC komponenti, evo 3 osnovne stvari koje trebaš znati o napajanju za PC.

1. Koliko struje trebaš?

Prva, a ponekad i jedina, karakteristika napajanja koja se gleda kod kupovine jest potrošnja u vatima. Međutim, stvari nisu tako jednostavne.

Potrebno je razlikovati dvije stvari, tzv. continuous wattage i peak wattage.

Continuous wattage odnosi se na struju kojom napajanje pokreće računalo, dok peak wattage pokazuje maksimalnu struju koju napajanje može postići.

Problem s ovim brojevima je što ih proizvođači vole uljepšati i prikazati većima nego što zaista jesu. Često se dogodi da napajanje koje se reklamira kao ono od 450 W, u realnim uvjetima doseže continuous wattage od 300 W. 

Taj ćeš problem riješiti kupovinom napajanja provjerenih proizvođača kao što su Corsair, Seasonic ili Thermaltake, ali i čitanjem recenzija i iskustva korisnika prije nego se upustiš u kupovinu. 

Dobro, ali kako znati koliko snažno napajanje treba biti?

Internet je super stvar, pogotovo kada kupuješ PC napajanje.

Postoji puno online kalkulatora koji će ti reći kakvo napajanje ti treba s obzirom na to kakve komponente čine tvoje računalo. Power Supply Calculator i Outter Vision PS Calculator samo su neki od brojnih alata koji ti mogu olakšati kupovinu napajanja za PC.  

Napajanje za PC

Izvor: Bill Bradford/Flickr

2. Izbjegavaj jeftina napajanja

Napajanje je srce računala, i zbog toga zaslužuje puno veću pozornost nego što dobiva.

Iako bi od svih PC komponenti na napajanju trebalo najmanje štedjeti, većina radi upravo suprotno. Ulaže se u skupe i kvalitetne grafičke kartice, procesore i hard diskove, da bi se kupilo jeftino napajanje nepoznatog proizvođača.

Nekvalitetno napajanje ne samo da onemogućava PC-ju da optimizirano radi, nego može oštetiti i druge komponente.

Ako napajanje obećaje visoki napon po niskoj cijeni, bježi koliko te noge nose.

3. Optimiziraj učinkovitost

Jesi li ikad na napajanju vidio oznaku 80 Plus?

Radi se o certifikatu učinkovitosti, odnosno koliko dobro napajanje raspolaže strujom.

Što je napajanje učinkovitije, to ima kvalitetnije dijelove, gubi manje struje, stvara manje topline i tiše je.

Preporučujemo ona napajanja koja dolaze s 80 Plus certifikatom. Postoji nekoliko verzija - obični, bronze, silver, gold i platinum. Što je oznaka veća, to je napajanje učinkovitije - ali i skuplje.

Velikoj većini korisnika 80 Plus je i više nego dovoljno. Za bolji certifikat se odluči ako imaš posebno gladnu zvijer od računala, ili ako uspiješ uloviti takvo napajanje na dobrom popustu.

Povezani proizvodi