Ostali članci

5 savjeta za vježbanje ljeti

Vani je 40 stupnjeva, ali ljeto nije niti razlog niti izlika da prestaneš s vježbanjem. Međutim, vježbanje ljeti može biti i opasna zabava ako se ne pridržavaš nekih osnovnih pravila.

Savjeti za vježbanje po vrućinama

1. Voda, voda i još malo vode

Hidratacija tijela ključan je faktor kod vježbanja ljeti. Zapravo, unos dovoljno tekućine važan je uvijek, ali ljeti se ta potreba još utrostručuje. Naravno, puno više tekućine gubimo na višim temperaturama i zato naše tijelo treba nadoknaditi svu izgubljenu tekućinu tijekom vježbanja. 

Količina potrebne tekućine tijekom treninga ovisi od osobe do osobe, zato i nije moguće reć koliko točno tekućine treba unositi tijekom ljetnih treninga. Odrasle osobe imaju dobro razvijen osjećaj žeđi i čim osjetite da vam tijelo pokazuje znakove dehidracije, vrijeme je za unos tekućine. 

Rekreativni sportaši dovoljno potrebnih hranjivih tvari unose kroz hranu i zato im je tijekom ljeta dovoljno da piju samo vodu i ne moraju posezati za energetskim napicima i sličnim stvarima koje možemo vidjeti kod profesionalnih sportaša. 

Odrađujete li trening od cca 30 minuta, nećete morati sa sobom nositi bočicu s vodom, dovoljno će biti da odmah nakon treninga unesete dovoljno tekućine. Međutim, važno je da tijelo hidrirate i prije treninga kako bi lakše podnijeli napore.

Hidratacija tijela

2. Lagana odjeća

Ok, jasno je da tijekom ljeta nećete koristiti šuškavce, dugačke majice i slično, ali opet postoji nekoliko odjevnih predmeta koji su ipak poželjniji od drugih. 

Bitno je da izaberete laganu odjeću u kojoj se osjećate ugodno i koja vas ne guši. Iako znamo da obožavate pamuk, puno je bolja opcija pronaći pravu majicu za trening koja odvodi znoj s tijela. Najčešće su to sintetički materijali koji na taj način omogućuju da se tijelo brže rashladi, a to je ono što želite tijekom ljeta. Iako, za lakši trening i pamučna majica bit će sasvim dovoljna.

Odlučite se i za svijetle boje jer i sami znate da tamno više privlači sunce pa ne želite u crnoj majici pozivati sunce da sve svoje zrake uperi baš u vas.

3. Pripazi na vrijeme treninga

Mi smo prvi koji će te podržavati i ohrabrivati kada je u pitanju vježbanje ljeti. Međutim, ne moraš trening odraditi baš u 12 sati kada sunce prži kao da sutra ne postoji. 

Idealno vrijeme treninga ljeti je rano jutro ili kasna večer kada sunce više nije u svojem punom sjaju i kada je ipak koliko toliko ugodnije, a možete pronaći i mjesta u hladu ili u sjeni. 

Važno je i da postepeno privikavate tijelo na napore po velikim vrućinama. Kraći trening još ćete nekako odraditi, ali za utrku na duže staze ili slične dugotrajnije napore ipak dozvolite tijelu par dana da se u potpunosti navikne na ekstremne vanjske uvjete. 

4. Stani na vrijeme

Unosom dovoljno tekućine napravit ćete veliki korak ka sigurnijem vježbanju ljeti, međutim nekada niti to neće biti dovoljno. Ponekad tijelo jednostavno neće izdržati tolike napore i toliku vrućinu i počet će vam slati upozorenja. 

Ako počnete osjećati jaku žeđ, malaksalost, laganu glavobolju i mučninu te grčenje mišića, vrijeme je da stanete. Velika je vjerojatnost da ste ušli u fazu dehidracije ili lagane sunčanice

Opasnosti ljetnog treninga

U tom slučaju brzo pronađite hlad, legnite i unesite puno vode u svoje tijelo. Važno je da što prije rashladite tijelo iznutra, ali i izvana. Ako možete, uđite u hladnu ili klimatiziranu prostoriju. Ako ne, polijte se vodom, bilo iz bočice, iz rijeke ili jezera. Smočite glavu i dopustite vodi da rashladi vaše tijelo. Ukoliko ste došli u stan i osjetite takve probleme, brzo se istuširajte kako bi smanjili temperaturu tijela. 

Znamo da je vježbanje u pravilu iskušavanje granica vlastitog tijela, ali ponekad granice ne treba pomicati. Na prve znakove problema, stani i odmori se. U konačnici, tijelo će ti biti zahvalno. 

5. Odradi trening u vodi

Ljeto je i kupanje je glavna zabava većini ljudi. A kako bi iz zabave izvukao i korist, odradi svoj trening u vodi. Bilo da si na moru ili na bazenu, plivanje je uvijek odličan izbor. 

U plivanju rade mišići cijelog tijela, a tijelo se ipak brže hladi u vodi nego vani na suncu. Win-win situacija. Ali pazi, u vodi se krije puno više opasnosti i moraš jako dobro procijeniti svoje tijelo i svoje mogućnosti. Kreni polako i postupno upoznaj svoj maksimum kako bi vježbanje na kraju bilo uspješno i sigurno.

Znamo da ti se onaj maleni otočić čini jako blizu, ali nije. Nemoj se zanositi i pokušavati nemoguće jer ćeš na kraju postati predmet zafrkancije baš kao i Česi i njihova putovanja luftićima na Hvar.