Ostali članci

Razlika između 3G i 4G mreže

Prilikom kupovine smartphonea važno vam je da on ima pristup internetu u svakom trenutku. Ali jeste li se ikada zapitali što točno znače 3G i 4G mreža?

3G i 4G mreža - razlike

Vjerujemo da vam je jasno kako je 4G bolje od 3G. G označava generaciju, a u tehnologiji osobito, svaka generacija bolja je od one prethodne.

Tako je i četvrta generacija mobilnog pristupa internetu bolja od treće generacije.

Logično.

Međutim, ako je nešto bolje ne znači nužno da vam je i potrebno. Nakon što se upoznate s razlikama i funkcioniranjem obje mreže, lakše ćete donijeti odluku treba li vam 3G ili 4G mreža..

Brzina

Prva stvar na koju obraćate pozornost kod internetske veze je brzina. A to je i najuočljivija razlika između ove dvije opcije.

Najveća brzina 4G mreže u Hrvatskoj trenutno iznosi 262.5 Mbit/s (samo na određenim područjima). Naravno to je samo maksimalna brzina, u pravilu će ona ipak biti znatno manja, ali još uvijek izuzetno brza i odlična za mobilno surfanje (do 10 puta brže od 3G mreže).

Usporedne radi, najveća brzina downloada kod 3G mreže istog operatera iznosi 42.2 Mbit/s.

Kada vam trebaju velike brzine?

  • Skidanje multimedijskih sadržaja (filmovi, glazba, video zapisi)
  • Streaming sadržaja
  • Skidanje velikih količina podataka
  • Igranje igara online

Ako putem svog smartphonea prakticirate jednu od ovih stvari, onda se svakako odlučite za 4G i veće brzine.

Brzina uploada

Osim brzine skidanja podataka, postoji i brzina postavljanja podataka na Internet. Brojke su puno manje, a ako samo povremeno uploadate sliku na fejs ili pošaljete dokument mailom, 3G mreža bez problema će odraditi svoj posao.

Međutim, za veće datoteke, albume i slično upload će trajati predugo, tako da ćete se u tom slučaju ipak morati odlučiti za 4G mrežu.

Cijena

S obzirom da se do 2020. planira provesti komercijalizacija 5G mreže, 4G postao je standard na većini modernih smartphonea. Tek oni ulazni modeli i dalje podržavaju samo 3G mrežu.

Razlika u cijeni zaista nije velika, a prije svega 4G uređaje više ćete platiti zbog naprednijih ostalih karakteristika.

Rekli smo kako bi 4G uređaje trebali nabaviti oni korisnici koji skidaju veliku količinu podataka, gledaju online filmove ili igraju igre. Međutim, uzmite u obzir kako te radnje troše podatkovni promet i kako ćete na kraju u tom smislu ipak za 4G platiti puno više nego za 3G.

Pokrivenost

Kako osim same tehnologije za uspostavu 4G mreže treba razviti i infrastrukturu, u Hrvatskoj u nekim područjima još uvijek nije moguće hvatati 4G mrežu. To su većinom manja mjesta ili dijelovi između dva grada.

Karta pokrivenosti Hrvatske 4G signalom

Ako većinu vremena provodite na takvim lokacijama možda je bolje da investirate u nešto drugo, a ne u 4G uređaj. Naravno infrastruktura će napredovati i 4G mreža će konačno doći do svih dijelova, ali trenutno još uvijek nije maksimalno raširena.

Svakako treba napomenuti da korištenje 4G mreže nije uvjet. Ako na nekom području ne postoji signal, vaš će uređaj automatski pronaći 3G mrežu tako da nećete biti na gubitku.

Baterija

Po pitanju ovog kriterija još uvijek postoji velika razlika. Korištenje 4G mreže znatno više troši vašu bateriju i iscrpljuje njene kapacitete. Na to možete utjecati i sami te u postavkama narediti uređaju korištenje samo 3G mreže.

Ako to ne učinite, a živite na lokaciji koja nema pokrivenost 4G signalom, baterija će vam se naći u velikim problemima. Naime, vaš će uređaj stalno biti u potrazi za 4G signalom koji ne može pronaći i u konačnici na brzinu istrošiti vašu bateriju.

Ako vam je trajanje baterije važnije od brzine interneta, 3G je svakako mreža za vas.

Drugi nazivi

Kod mobilnih operatera uvriježilo se pravilo kako su pojmovi 4G i LTE sinonimi. Iako to baš i nije najtočnije, mi ćemo se također zadržati na tom putu kako bi vam olakšali pregled specifikacija uređaja.

Dakle ako kod internetske povezanosti stoji LTE, uređaj podržava 4G signal.

Ako pak naiđete na oznake HSPA, HSPA+, HSDPA, to su unaprijeđene verzije 3G mreže (ponekad nazivane i 3.5G), ali još uvijek ne mogu dosegnuti brzine koje dostiže 4G mreža.

3G i 4G predstavljaju standarde, dok su ovo oznake tehnologije koje se koriste.

Za kraj ćemo vam pokazati razliku i primjenu brzina u svakodnevnom životu kako biste si maksimalno dočarali koliko je vremena potrebno za određene radnje.

Razlika u brzini preuzimanja podataka kod 3G i 4G mreže
Vrijeme potrebno za preuzimanje mjereno u sekundama (rezultati su opcionalni i mogu varirati)