Ostali članci

Kako rade Facebook algoritmi

Promovirani post na vašoj Facebook stranici ostvari nekoliko tisuća lajkova, ali organskim putem dobijete samo nekoliko stotina? 

Edgerank Facebook algoritam

U posljednje je vrijeme postao pravi izazov zadržati vidljivost na Facebooku i osigurati da vaši Facebook fanovi vide vaše postove bez konstantnog "boostanja" svakog posta i plaćanja za njegovu promociju. 

Upoznajte Edgerank, Facebookov algoritam koji kontrolira koliko i kada se vaš sadržaj na Facebooku pokazuje ostalim korisnicima.

Što je Edgerank?

Edgerank je Facebook algoritam. Uveden je 2010. godine s ciljem poboljšanja Facebook News Feeda, odnosno kako bi personalizirao News Feed svakog Facebook korisnika

Prije nego je Edgerank uveden, korisnik je mogao vidjeti svaku objavu svojih prijatelja i stranica koje je lajkao, i to u kronološkom redu. Međutim, kako je rastao broj korisnika, to je i sadržaj postajao sve obilniji.

Prosječan korisnik nikada ne bi mogao proći kroz sve te sadržaje jer ih je jednostavno previše.

Zato je Facebook odlučio prilagoditi News Feed kako bi osigurao da korisnici vide najbitnije, najpopularnije i najzanimljivije objave u skladu sa svojim interesima i željama.

Kod utvrđivanja što će se prikazati u News Feedu, Edgerank koristi formulu koja prilikom izračuna u obzir uzima tri stvari:

  • koliko je često korisnik u interakciji s vašom stranicom
  • vrstu sadržaja koju objavljujete (tekstualni status, slika, video itd.)
  • kada je vaš post objavljen
Facebook algoritam Edgerank
Edgerank formula

Prosječan korisnik vs. vlasnik Facebook stranice

Među vlasnicima Facebook stranica vlada veliko nezadovoljstvom Edgerank algoritmom. A nije ni čudno zašto.

Uložili su puno novaca u Facebook oglašavanje kako bi sakupili što veći broj lajkova. Međutim, pretpostavlja se da zbog Edgerank algoritma samo oko 2% fanova vidi postove s vaše Facebook stranice ako ih objavite organski, tj. ako nisu sponzorirani.

Točna statistika nije poznata je Facebook čuva podatke kao zmija noge, a na marketingašima je da nagađaju na temelju iskustva. 

Zbog toga se vlasnici Facebook stranica osjećaju izdano. Uložili su puno sredstava u izgradnju baze fanova, da bi im potom Facebook rekao kako i dalje moraju nastaviti s plaćanjem ako ne žele da im dosadašnji trud ne bude uzaludan. 

Međutim, Edgerank je uveden zbog dobrog razloga.

Istraživanja su pokazala kako fan stranice zloupotrebljavaju lajkove te fanovima objavljuju postove u kojima korisnicima agresivno pokušavaju prodati svoje proizvode i usluge.

Svako novo ažuriranje Edgeranka dovelo je do povećanja u interaktivnosti korisnika, što znači da Edgerank smeta jedino vlasnicima Facebook stranica.

Kako nasamariti Edgerank?

Facebook Edgerank

Nikako.

Ne postoji način da vidite koja je vaša Edgerank ocjena niti se Edgerank može isključiti za vašu Facebook stranicu. Tko god tvrdi drugačije, vjerojatno vam pokušava nešto prodati.

Ono što možete raditi jest objavljivati kvalitetan sadržaj koji će vašim korisnicima biti zanimljiv. To će dovesti do veće interakcije, a potom će i Edgerank prepoznati vašu stranicu kao nešto što korisnici vole.

Napravite sljedeće:

  • Zanimljivim i intrigantnim postovima, slikama i videima potaknite svoje fanove na komentiranje, lajkanje i dijeljenje te im obavezno odgovorite na komentare.
  • Iskoristite trendove ("trending topics") koje možete vidjeti u gornjem desnom kutu na Facebook sučelju. Pisanje o takvim temama pozitivno utječe na organski rast, iako je kritično da postove objavite što prije dok su teme još uvijek popularne.
  • Objavljujte raznolik sadržaj koji se ne odnosi samo na vaš brend/proizvod, već i one informacije koje bi vašim fanovima bile zanimljive.

Zašto bi oglašavanje na Facebooku bilo loše?

Sve vrste oglašavanja se plaćaju.

Ako želite doseći točno ciljanu skupinu koja je relevantna za vaš brand ili proizvod, na svim ćete medijima morati platiti oglasni prostor, bilo da se radilo o tisku, televiziji ili radiju. 

Zašto bi na društvenim mrežama bilo išta drugačije?

Facebook nije kanal za direktnu prodaju te ga se kao takvog ne bi trebali koristiti.

Facebook bi trebao služiti kao potpora vašem ecommerce projektu kao alat za korisničku podršku, za izgradnju povjerenja i za laganu, ali stabilnu izgradnju pozitivne reputacije. 

Facebook je prilagođen korisnicima jer o njima ovisi i opstanak mreže. Kada bi Facebook prvo uzimao u obzir želje i potrebe oglašivača, a potom korisnika, brzo bi propali.

Potrebno je raditi s onim s čime možemo i iskoristiti to na najbolji mogući način. Edgerank nije najsretnije rješenje za vlasnike Facebook stranica, a sada je na vama da odlučite isplati li vam se zadržavati na najvećoj i najutjecajnijoj društvenoj mreži na svijetu ili ćete istražiti i neke druge opcije.