Prava potrošača prilikom kupovine putem interneta
Internet trgovinaIako je kupovina preko interneta u svakodnevnom porastu, velik broj potrošača nije upoznat s pravima koja su im zajamčena zakonom i europskim direktivama. Evo što sve trebaš znati kada kupuješ online.
Izvor: Freepik
Kako bi bez problema uživao u čarima internetske kupovine, upoznaj se sa svojim pravima kojih se trgovci moraju pridržavati.
Točnost cijena
Trgovci su obavezni navesti ispravne cijene i sve ono što ulazi u njih. To znači da cijena prikazana u web shopu na stranici proizvoda mora prikazivati ukupne troškove proizvoda (zajedno s PDV-om), a svi dodatni troškovi poput dostave moraju biti jasno naznačeni i istaknuti.
Trgovac nema pravo naknadno mijenjati cijenu proizvoda nakon što si završio narudžbu ili kupovinu tog proizvoda te ti ga treba naplatiti po originalnoj cijeni.
Rok dostave
U većini slučajeva trgovci će sami istaknuti u kojem roku dostavljaju kupljene proizvode. Zakonski su dužni dostaviti robu u roku od 30 dana od zaprimanja narudžbe.
Povrat robe
Predomisliš li se, naručeni proizvod možeš vratiti, čak bez nekog posebnog razloga.
Trgovci su dužni osigurati mogućnost zamjene proizvoda ili povrata uplaćenih sredstava. Rok za povrat novca je 14 dana od dana kada si zaprimio narudžbu. Kada preuzmeš proizvod na svojoj adresi, započinje teči tih 14 dana.
U roku od 14 dana također imaš pravo odustati od kupovine i vratiti kupljeni proizvod bez obzira na razlog povrata. Pod uvjetom da nisi oštetio proizvod, trgovci moraju prihvatiti povrat proizvoda i na račun isplatiti uplaćena sredstva.
No, postoji nekoliko izuzetaka. Povrat nije moguć u slučaju kupovine:
- Proizvoda kojima ubrzo ističe rok trajanja
- Karata za avione, vlakove, hotele, koncerte
- Zapakiranih nosača podataka (npr. DVD) ako ste skinuli omot nakon primitka
Cilj ove mogućnosti je što više približiti internet kupovinu standardnoj kupovini u trgovini. Ovako imaš pravo isprobati proizvod kao što bi učinio u trgovini i vratiti ga trgovcu nisi li njime zadovoljan.
Troškovi povrata
Odlučiš li se za povrat proizvoda, trgovac je dužan obavijestiti te imaš li mogućnost povrata robe i tko snosi troškove povrata. Ta se informacija treba nalaziti na stranici web shopa, a najčešće ćeš je pronaći pod uvjetima kupovine. Ako nigdje nije naznačeno drugačije, troškovi povrata robe padaju na trgovca.
Ova prava vrijede isključivo prilikom kupovine putem interneta od trgovaca koji sjedište imaju u Hrvatskoj ili Europskoj Uniji. Naručiš li proizvod van EU, pravila mogu biti drugačija, stoga se prije kupovine dobro informiraj.
Par dodatnih savjeta pomoću kojih možeš biti mirniji prilikom kupovine:
- Čuvaj dokumentaciju – Sve dokumente i podatke poput broja narudžbe, računa, vremena narudžbe i svega ostalog, sačuvaj kako bi imao dokaze o uplatama.
- Informiraj se – Provjeri trgovca od kojeg naručuješ. Idealan izvor informacija su preporuke prijatelja, recenzije na Googleu ili forumi na kojima dosadašnji korisnici dijele svoja iskustva.
- Sigurno plaćanje – odlučiš li se za plaćanje karticama, provjeri koji sustav naplate trgovina koristi.
Internetska kupovina brzo je rastuća grana trgovine u svijetu, a i u Hrvatskoj sve više ljudi shvaća prednosti takve kupovine. Upoznaj se i informiraj o svojim pravima kako bi lagodno i bez stresa došao do željenih proizvoda.