Ostali članci

Xbox Series X vs. Xbox Series S - koju konzolu kupiti? Saznaj specifikacije i cijenu!

Danas pričamo o Xbox Series X i Xbox Series S, najnovijim konzolama s Microsoftovim potpisom za koje se svi slažu da, barem na papiru, imaju moćnije spekse i od PS5. Ubacimo u priču još i Xbox Game Pass i uređaji izgledaju i više nego neodoljivo.

sbox series x s

U studenom 2020. Sony i Microsoft su predstavili konzole nove generacije. Za Sony to su PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital Edition, a za Microsoft to su Xbox Series X i Series X. Sve konzole su veći dio godine rasprodane, stoga imaš dovoljno vremena dobro se informirati koja konzola je pravi izbor za tebe i spremno dočekati kada trgovine ponovno popune svoje police tvojom omiljenom konzolom.

U nastavku saznaj sve o specifikacijama i cijenama za Xbox Series X i Series S te konkretne savjete kada izabrati koju konzolu.

Xbox Series X specifikacije i značajke

Xbox Series X donosi ogroman napredak u specifikacijama u odnosu na dosadašnje Xbox konzole i čak je četiri puta jači od svojeg prethodnika.

Ispod elegantnog kućišta smjestio se procesor AMD Zen 2, 16GB RAM-a, AMD-ova grafička kartica od čak 12 teraflopa te NVMe SSD od 1TB s brzinom čitanja do čak 2GB po sekundi. SSD značajno povećava brzinu konzole, bitno skraćujući vrijeme učitavanja te vrlo brzo šaltanje s jedne igre na drugu.

Na stražnjoj strani konzole nalazi se utor na koji možeš spojiti dodatnu pohranu, a koji se spaja izravno na matičnu ploču čime garantira postizanje nevjerojatnih brzina. Tu je još i čitač Blue-Ray diskova koji podržava 4K, HDR10 i Dolby Vision (više o tim specifikacijama pisali smo u našem vodiču za kupovinu televizora).

Xbox Series X

Ne smijemo zaboraviti spomenuti niti podršku za do 120 fps-a te rezoluciju do 8K. Međutim, teško je da će pri igranju igri uspjeti postići oboje istovremeno. Umjesto toga, Xbox Series X za cilj ima dosljedno održavati 60 fps pri 4K. Impresivno, budući da su do nedavno najbolje konzole PlayStation 4 Pro i Xbox One X to jedva uspijevale pri FHD.

Još jedna od impresivnih mogućnosti na Xbox Series X jest hardverski ubrzani ray tracing. Ray tracing je tehnika grafičkog renderiranja pomoću koje se proizvode nevjerojatno realistični prikazi svjetlosti i sjena zahvaljujući kojoj igre izgledaju svjetlije i jasnije. Zašto je impresivno da Xbox Series X ima ovu mogućnosti i dobro je izvršava? Zato što su desktop računalima za ray tracing potrebne high-end grafičke kartice koje same za sebe koštaju i više nego nova igraća konzola.

Da bi mogao iskoristiti sve prednosti impresivnih vizualnih efekata koje Xbox Series X obećava, trebat će ti kvalitetan televizor ili monitor s visokom brzinom osvježavanja i s visokom rezolucijom.

S obzirom na svu silu i jačinu novog hardvera, ne iznenađuje da je Xbox Series X impozantne veličine u usporedbi sa svojim prethodnicima. Visok je 301 mm, širok i dubok 151 mm (iako PS5 ima dodatnih 10 cm i na visinu i dubinu). Na vrhu konzole nalaze se rupe ispod koji se nalazi izuzetno moćan, a istovremeno tih ventilator. Neće te ometati čak ni nakon nekoliko sati intenzivnog igranja.

Zanimljiva značajka uključuje skaliranje starih naslova koji su originalno lansirani za starije modele konzola, a čime se značajno poboljšava njihova grafika. Koristeći snažan hardver i tehnologiju strojnog učenja, Xbox Series X može dodati HDR i povećati broj fps-a na naslovima koji su stari više godina.

Xbox Game Pass

xbox game pass

Prije nego nastavimo s Xbox Series S, trebamo spomenuti važnu značajku koja vrijedi na oba modela konzoli, a jedan je od najvažnijih razloga zašto bi se netko prilikom kupovine konzola novih generacija opredijelio za Xbox umjesto Playstation 5.

Okej, zašto je ova značajka toliko važna? Xbox Game Pass je za ljubitelje video igri ono što je Netflix ljubiteljima serija i filmova. Riječ je o obliku pretplate na video igre koja je dostupna na Xbox Series konzolama, ali i na prethodnim Xbox One, računalima, Android i iOS uređajima te raznim drugim.

Xbox Games Pass prepun je video igara svih oblika, vrsti, žanrova i cijena koji će zadovoljiti sve potrebe, želje, ideje i ukuse korisnika svih uzrasta.

Postoji nekoliko oblika ovih "propusnica". To su:

  • Xbox Game Pass za Xbox konzole
  • Xbox Game Pass for PC za računala
  • Xbox Game Pass Ultimate koji daje pristup na svim platformama, a uključuje i Xbox Live Gold koji je potreban za multiplayer igranje

Svaka od ovih propusnica garantira pristup gotovo svim Microsoftovim igrama čiji broj redovito raste zahvaljujući akvizicijama i ugovorima s raznim studijima. Korisnicima Xbox Game Pass Ultimate dostupni su i popularni EA naslovi uključujući Dead Space, Mass Effect i brojni drugi.

Po čemu se Xbox Series S razlikuje od Xbox Series X?

Xbox Series S

Specifikacije na XBX i XBS vrlo su slične, stoga nećemo ponovno nabrajati što sve Xbox Series S može. Umjesto toga, pokazat ćemo ti što sve ne može u usporedbi sa svojim većim bratom.

Najveća razlika između XBS i XBX je što Xbox Series S nema čitač diskova. To znači da igre možeš igrati isključivo tako da ih prvo skineš u digitalnom obliku. Samo po sebi to ne predstavlja problem. Međutim, valja uzeti u obzir da Xbox Series S također ima duplo manje prostora za pohranu od Xbox Series X, 512GB u usporedbi s 1TB te da dio toga odlazi i na softver konzole. Ako planiraš igrati nekoliko igara, izostanak diska neće ti biti važan. Ako je tvoja knjižnica igara uvijek prepuna jer voliš isprobavati nove naslove, isključivo digitalni oblik igara možda ti neće biti dovoljan.

Xbox Series S također ima slabiju grafiku. Iako i dalje predstavlja značajnu nadogradnju u usporedbi s Xbox One X, XBS nema native 4K rezoluciju kao XBX, nego skalira sliku na 4K. Puno gamera neće primijetiti razliku pa ako ne patiš na visoku rezoluciju, ovo ti neće predstavljati nikakav problem. Fps od 120 ostaje.

Sve ovo znači da je Xbox Series S čak 60% manji u odnosu na XBX i bez problema ćeš mu pronaći mjesto na komodi s televizorom ili na radnom stolu.

I na kraju - cijena. Tu se skriva najveća razlika i glavni razlog zašto je Xbox Series S mnogima primamljiviji od Xbox Series X. Naime, XBS košta skoro duplo manje u usporedbi s XBX.

Osim pohrane i rezolucije, XBX i XBS dijele sve ostale značajke kao što su ray tracing, super brzi SSD, Xbox Game Pass itd. Dakle, s Xbox Series S imat ćeš hardver i igre nove generacije jednako kao na Xbox Series X, ali će djelomično izostati rezolucija nove generacije.

*u vrijeme pisanja članka, studeni 2021.

I - koju Microsoft konzolu izabrati?

Zaključak je ovaj: opredijeli se za Xbox Series X ako ti je najvažnije da imaš najnoviju tehnologiju i najbolji vizualni doživljaj koje nećeš morati nadograđivati godinama. Xbox Series S je konzola za one koji žele nadogradnju, ali ne pate za najboljim vizualima, ne žele kupovati fizičke igre te raspolažu malo manjim budžetom.

Još uvijek nisi 100% siguran koja je od ovih dviju konzola bolja za tebe? Ne brini, jer Microsoft ima rješenje. Na službenoj Xbox stranici čeka te vrlo praktičan kviz koji će ti, nakon što odgovoriš na nekoliko pitanja, na temelju tvojih odgovora predložiti bolji izbor.

Ne zaboravi vratiti se na Nabava.net i usporediti cijene Xbox Series X i Xbox Series S konzola!

Posjetitelje koji su gledali ovaj proizvod također su zanimali i proizvodi