Ostali članci

Najčešće greške pri kupovini auto guma i kako ih izbjeći

Odabir novih guma za auto nije jednostavan posao, ali je ključan za sigurnost, udobnost vožnje i potrošnju goriva. Kupovina novih guma za auto nije samo pitanje cijene - odabereš li pogrešne gume, riskiraš lošije prianjanje, duži zaustavni put i veću potrošnju goriva. Kako ne bi bacio novac na gume koje ne odgovaraju tvojem vozilu i uvjetima vožnje, donosimo ti najčešće greške pri kupnji guma te savjete kako ih izbjeći.

Izvor: Freepik

1. Kupovina guma bez provjere dimenzija

Zvuči nevjerojatno, ali vozači ponekad kupuju nove auto gume bez provjere dimenzija. Svako vozilo ima točno određene dimenzije guma koje je proizvođač propisao, a možeš ih pronaći na bočnoj strani trenutačnih guma, u knjižici vozila ili na unutarnjoj strani vozačevih vrata.

Kupiš li preuske ili preširoke gume, možeš ugroziti stabilnost vozila i sigurnost u vožnji. Gume koje ne odgovaraju homologaciji u nekim slučajevima mogu ti stvoriti probleme na tehničkom pregledu. Izbjegni ovu pogrešku te prije kupnje uvijek provjeri preporučene dimenzije guma za svoje vozilo.

2. Odabir pogrešnog tipa guma (ljetne, zimske, cjelogodišnje)

Još jedna velika pogreška je odabir pogrešnog tipa guma – ljetnih, zimskih ili cjelogodišnjih. Neki vozači misle da mogu voziti zimske gume cijele godine, dok drugi koriste ljetne čak i po snijegu. Ljetne gume daju bolje prianjanje na suhim i mokrim cestama pri višim temperaturama, ali zimi postaju tvrde i gube prianjanje. Zimske gume pak imaju mekšu smjesu i dublje utore, što ih čini boljima za hladno vrijeme i snijeg, no na višim temperaturama se brže troše.

Ne želiš li mijenjati gume svake sezone, cjelogodišnje gume mogu biti odličan kompromis, ali trebaš uzeti u obzir svoj stil vožnje i uvjete u kojima se najčešće voziš.

3. Kupnja najjeftinijih guma sumnjive kvalitete

Mnogi vozači odlučuju se za najjeftinije gume, misleći da će tako uštedjeti novac. No, jeftine no-name gume često dolaze s lošijim prianjanjem, dužim zaustavnim putem i bržim trošenjem, što dugoročno znači da ćeš ih morati mijenjati ranije nego kvalitetnije modele.

Pametnije je investirati u provjerene marke kao što su Michelin, Continental, Goodyear ili Pirelli koje nude bolju sigurnost i dugovječnost. Odlična početna točka u odabiru najbolje auto gume su recenzije testovi poput onih koji provodi njemački ADAC.

4. Ignoriranje oznaka na gumama

Oznake na gumama daju važne informacije o performansama - okazuju potrošnju goriva, prianjanje na mokrom i razinu buke. Na primjer, gume s oznakom "A" za potrošnju goriva su energetski učinkovitije od onih s oznakom "G", dok oznaka "A" za prianjanje na mokrom znači kraći zaustavni put. Razina buke označena je u decibelima – što je broj manji, vožnja će biti tiša i ugodnija.

5. Kupnja starih ili nepravilno skladištenih guma

Gume s vremenom gube svoja svojstva, čak i kada nisu korištene, jer se gumena smjesa stvrdnjava. Preporučuje se da ne kupuješ gume starije od pet godina, a starost možeš provjeriti putem DOT oznake na bočnoj strani gume. Na primjer, oznaka "DOT 4522" znači da je guma proizvedena u 45. tjednu 2022. godine. Prije kupnje provjeri ovu oznaku i izbjegavaj gume koje su predugo skladištene.

Pametna kupovina auto guma štedi novac i povećava sigurnost

Gume su jedan od najvažnijih dijelova automobila, a pogrešan odabir može te koštati sigurnosti, udobnosti i novca. Prije nego što doneseš odluku, provjeri dimenzije, odaberi pravi tip guma, nemoj štedjeti na kvaliteti i uvijek gledaj oznake.