Ostali članci

Što znati prije kupovine all-in-one računala

All-in-one računala - koje su prednosti, koji nedostaci te kome su točno namijenjena računala koja desktop i monitor spajaju u jedno.

all-in-one računalo

Prednosti all-in-one sustava

Ako svaki put kada vidite hrpu isprepletenih žica dobijete slom živaca, all-in-one PC činit će vam se kao dar s neba.

Nema žica. Nema nereda. Samo uredan prostor.

U usporedbi s tradicionalnim desktop računalom, all-in-one PC zauzima znatno manje prostora. Praktički jedino što imate je monitor - to u kombinaciji s bežičnom tipkovnicom i mišem znači da ne trebate paziti na zapinjanje o žice i razmještaj stvari na radnome stolu.

U odnosu na laptop, all-in-one PC ima puno veći zaslon. Zbog toga je korištenje računala puno veći gušt. Laptopi u prosjeku imaju zaslone veličine između 15 i 17 inča. All-in-one računala u prosjeku dolaze s od 20 do 27-inčnim zaslonima

Neka all-in-one računala dolaze s podesivim touchscreenom. Možete ga koristiti u različitim položajima, a neka all-in-one računala čak je moguće koristiti kao tablet. Koliko je praktično hodati uokolo s tabletom od 20 inča potpuno je druga priča.

Što se tiče performansi ovakvih računala, nećete se imati na što žaliti. Pronaći ćete modele s HDD-om od 1 TB, za one kojima je važna brzina tu su sustavi s SSD-om. Do 16 GB DDR4 RAM-a, pa i više, najnoviji Intel procesori, USB 3.0 izlazi itd.

Nije sve tako savršeno

Kao i svaki drugi uređaj, all-in-one računala također imaju određene nedostatke.

Sve komponente u jednom, jedna od najvećih prednosti all-in-one sustava, je ujedno i jedna od najvećih mana. Naime, ako se jedna komponenta pokvari, to najčešće znači da se čitav sustav ne može koristiti.

Na desktop računalu komponenta u kvaru jednostavno se zamijeni novom. Od komponenti u all-in-one PC-ju jedino su hard disk i RAM jednostavni za zamjenu. Ostalo se najčešće radi o komponentama specifičnim za tog proizvođača, koštaju više od komponenti za obični desktop i zahtijevaju stručni servis.

Npr., kada na tradicionalnom desktopu krepa monitor, kupite novi i nastavite dalje. Kada all-in-one ostane bez monitora, cijeli sustav morate ili kupiti novi ili nositi na popravak.

All-in-one također znači da nema mogućnosti za nadogradnju sustava. Ako ste među onima koji moraju imati ono što je najnovije, all-in-one PC nije najsretnija opcija.

Istina, ove dvije stvari stoje i za prijenosna računala. No, ona su barem prijenosna.

Za koga je all-in-one?

All in one PC

Nemojte nasjedati na priče da all-in-one računala ništa ne valjaju i da zato propadaju. Postoji razlog zašto ovakva računala postoje i konkretna publika kojoj su namijenjena.

Ako želite snažno računalo atraktivnog izgleda koje zauzima minimalan prostor i spremni ste platiti više nego za laptop ili desktop sličnih performansi, all-in-one je za vas.

Dobro izgledaju i spremni su obavljati i zahtjevnije zadatke. Ne zahtijevaju spajanje i žice kao desktop, imaju veći zaslon od laptopa te se odlično uklapaju u male prostore.

Ako vam nadogradnje nisu bitne i barem idućih 5 godina ne želite razmišljati o novom računalu; imate laptop, ali želite još nešto za kod kuće, nema razloga da all-in-one PC ne uzmete u obzir.

All-in-one PC alternative

Ako niste u potpunosti sigurni je li all-in-one PC za vas, možete se poigrati s drugim vrstama računala kako biste stvorili sustav koji daje dojam all-in-one računala.

Npr., ako već imate prijenosno računalo, možete na njega spojiti monitor.

Iako laptop treba negdje odložiti te će vam zauzimati više prostora na stolu od all-in-one PC-ja, dobit ćete prijenosnu alternativu. Kod kuće ili u uredu posao obavljate pomoću bežične tipkovnice, miša i monitora, a laptop lako iskopčate i po potrebi nosite sa sobom.

Ako prenosivost ne igra ulogu, mini PC je izvrsno rješenje. Često ih se može montirati na stražnju stranu monitora, pa tako možete dobiti dojam all-in-one računala po nižoj cijeni i potencijalno boljim performansama.

 

 

Povezani proizvodi