Kako izabrati najbolji roštilj (vodič za kupovinu)
Vodiči za kupovinuCvrčanje mesa na roštilju i hladno pivo u ruci - tako je malo potrebno za sreću. No, da bi roštiljanje proteklo kako treba, potrebno je imati adekvatan roštilj. Plinski ili na ugljen, većih dimenzija ili manji, od inoxa ili kroma - evo što trebaš znati kada odlučuješ koji roštilj kupiti.
Izvor: Dani Vázquez/Flickr
Puno toga utječe na odabir roštilja. Tražiš roštilj za terasu i balkon ili veliki roštilj za dvorište? Želiš li aromu dima s roštiljem na ugljen ili trebaš mali električni roštilj za kuću? U nastavku saznaj sve o vrstama roštilja, materijalima od kojih su izrađeni te u kakvim veličinama dolaze.
Vrste roštilja
1. Roštilj na ugljen
Kada se priča o roštiljanju, većina misli upravo na ovu vrstu roštilja. Roštilj na ugljen je original, odnosno daje autentični okus i miris pečenom mesu. Većina mesoljupca složit će se da boljeg okusa od ovog nema.
Ovdje je posebna kategorija smoker roštilj, osmišljen za sporo pečenje i dimljenje mesa na nižim temperaturama. Ima odvojeno ložište za drvo i ugljen, a dim se kanalizira u prostor za pečenje. To znači da se hrana ne peče izravno iznad plamena, već se termički polako obrađuje dimom i toplinom.
Roštilj na ugljen je najbolji ako te privlači ritual pripreme roštilja — paljenje vatre, čekanje da se ugljen zagrije, kontrola dima... Također, ako želiš autentičan miris i okus mesa i povrća s roštilja, postići ćeš ga jedino na roštilju za ugljen, a imaš li ograničeni budžet, roštilj na drveni ugljen možeš pronaći po izuzetno pristupačnim cijenama. Roštilj na ugljen manjih dimenzija lako možeš nositi sa sobom kada putuješ, primjerice na more ili na kampiranje.
Ovo nije dobar izbor za tebe voliš li pripremati jela uz minimalan trud i uloženo vrijeme. Roštilj na ugljen zahtjeva spretnost i znanje jer treba znati ugrijati ugljen i održavati temperaturu. Kupovina ugljena za roštiljanje također predstavlja dugoročno veći trošak.
2. Električni roštilj
Roštiljanje u vlastitom dvorištu lijepa je slika, no što s onima koji žive u stanu? Električni roštilj je idealan za roštiljanje u kući, stanu i drugim lokacijama gdje se nalazi utičnica za struju. Ovo je također praktičan izbor pripremaš li manje količine hrane za koje se ne isplati pripremati roštilj na drveni ugljen.
Na električnom roštilju hrana se peče ravnomjerno i temperaturu je moguće učinkovito regulirati — to je idealno za roštilj majstore u nastanku. Lako se čisti, pogotovo kada je presvučen materijalom koji se ne lijepi.
Budući da ne zahtijeva pripremu kao roštilj na ugljen, s električnim roštiljem skratit ćeš vrijeme roštiljanja. Ako se odlučiš za preklopni električni roštilj koji istovremeno može peći obje strane mesa, štediš vrijeme i dobivaš ravnomjerno pečeno meso. Neki roštilji na struju imaju različite ploče za pripremu različitih namirnica.
Najveći nedostatak je taj što meso nema onaj fini okus i miris kao meso pečeno na ugljenom roštilju. Osim toga, većina električnih roštilja je manjih dimenzija pa je teško nahraniti veće skupine ljudi.
3. Plinski roštilj
Roštilj na plin također štedi vrijeme jer s pripremom mesa možeš početi za nekoliko minuta nakon što ga uključiš. Također se lako čisti, dok plinske roštilje manjih dimenzija možeš ponijeti sa sobom na izlet ili odmor. Početne cijene za plinski roštilj su veće od električnog ili ugljenog, no zato je praktičan za korištenje u zatvorenim i otvorenim prostorima.
Kod kupovine plinskog roštilja pripazi da plamenici pokrivaju cijelu ploču. U suprotnom će ploča biti neravnomjerno zagrijana pa će se i meso neravnomjerno peći. Kao i kod električnog roštilja, meso ni ovdje nema onaj fini smoky okus. Također trebaš voditi računa o plinu da ne bi usred roštiljanja ostao s praznom bocom i sirovim mesom.
Materijal
Najjeftiniji roštilji obično imaju rešetke od kroma. Iako će te služiti neko vrijeme, visoke temperature s vremenom će ga oštetiti. Stoga se više isplati uložiti u roštilj koji dolazi s rešetkama od rostfraja, pogotovo ako ćeš često roštiljati.
Rostfraj (inox, nehrđajući čelik) se najčešće koristi kod izrade roštilja jer dobro podnosi visoke temperature i lako se održava. Krom i rostfraj oboje su srebrne boje pa pripazi kod kupovine da ne bi kupio pogrešan.
Neki roštilji od materijala koriste i porculan.
Što ćeš češće roštiljati, to je bolje uložiti u kvalitetniji roštilj. Dobar materijal je dugotrajan, a to znači uštedu gledajući dugoročno. Najjeftiniji roštilji uz prosječno korištenje imaju vijek trajanja 2-3 godine. Kvalitetan roštilj na ugljen može potrajati do 10 godina, a plinski čak duplo duže.
Veličina
Veličinu roštilja prilagodi količini mesa, odnosno broju osoba kojima ćeš pripremati jelo. Možda masivan plinski roštilj s 8 plamenika izgleda fenomenalno, no ne isplati se ako ćeš pripremati meso za četveročlanu obitelj. Na plinskom roštilju s 2 ili 3 plamenika možeš pripremati hranu za do 3 osobe.
Roštilj manjih dimenzija dovoljan je za do 3 osobe. Roštilji srednjih dimenzija najbolji su za pripremu mesa za do 6 osoba. Za veće skupine ljudi trebat će ti i veliki roštilj.
Osim veličine samog roštilja, pazi i na razmak među rešetkama. Ako ćeš peći velike komade mesa, problema nema. Međutim, voliš li na roštilju voliš pripremati povrće poput krumpira, gljiva ili paprike, oni lako mogu propasti kroz rešetke ako je razmak između njih prevelik.
Dodaci za roštilj
Neki roštilji dolaze s poklopcem koji može može pomoći u stvaranju još boljeg okusa. Naime, poklopac omogućuje da se toplina i dim bolje raspodijele te da se meso peče ujednačeno. Poklopac će također dobro poslužiti za vjetrovitih dana. Brine li te da ne prepečeš meso, odaberi roštilj s poklopcem koji ima termometar. Tako ćeš moći osigurati optimalnu temperaturu pečenja mesa.
Tu je i razna druga oprema za roštilj u obliku polica ili nastavaka ispod ili sa strane roštilja na koje možeš odložiti meso spremno za pečenje ili ono koje si tek ispekao. U tom slučaju obrati pozornost na to koliko je roštilj stabilan te koliku težinu takva polica može podnijeti.
Trebat će ti i hvataljke za meso. Okrećeš li meso vilicom, ono gubi sočnost jer svaki put kada ga probodeš vilicom, iz njega istječu sokovi. Voliš li ribu s roštilja, koristan dodatak je držač za ribu s kojim ćeš uspješno ispeći ribu, a da se osjetljivo riblje meso raspadne na rešetkama roštilja.
Praktično je da roštilj ima mogućnost namještanja rešetke po visini. Tako možeš visinu prilagoditi ovisno o vrsti namirnica koju pripremaš, odnosno jačini žara ugljena.
Najčešća pitanja o roštiljima (FAQ)
Koji je najbolji roštilj za stan ili balkon?
Živiš li u stanu ili imaš mali balkon, najbolji izbor je električni roštilj. Nema dima, jednostavan je za korištenje i lako se čisti. Dodatni plus je što ga možeš koristiti i u zatvorenom prostoru.
Koji roštilj daje najbolji okus mesu?
Roštilj na ugljen daje autentičan okus i miris jer meso dolazi u kontakt s dimom, što stvara prepoznatljivi smoky okus. Ako ti je aroma na prvom mjestu, ovo je najbolji izbor.
Trebam li roštilj s poklopcem?
Poklopac je vrlo koristan dodatak, osobito za pečenje većih komada mesa. Pomaže u ravnomjernom pečenju i zadržavanju topline, a koristan je i u vjetrovitim uvjetima. Ako često roštiljaš, roštilj s poklopcem i termometrom bit će ti odličan saveznik.
Koja rešetka za roštilj je najbolja?
Inox (rostfraj) je najkvalitetniji izbor – dugotrajan je, dobro podnosi toplinu i lako se čisti. Kromirane rešetke su jeftinije, ali kraće traju i osjetljivije su na oštećenja.
Koji su najbolji proizvođači roštilja?
Među najpoznatijim proizvođačima roštilja izdvajaju se Weber, Campingaz, Char-Broil i Napoleon – posebno kada tražiš najbolji plinski roštilj te roštilje na ugljen. Od električnih roštilja popularni su Tefal i Severin. Postoje i pristupačniji modeli regionalnih proizvođača kao što su Sebastijan roštilji koji nude dobar omjer cijene i kvalitete.