Ostali članci

Vodič za kupovinu MultiCooker (slow cooker) uređaja - kako izabrati najbolji

Nemaš dovoljno vremena ili volje svaki dan u kuhinji provoditi nekoliko sati, ali žao ti je što ne možeš uživati u slasnim domaćim obrocima često koliko bi htio? MultiCooker stručnjak je za juhe, variva, gulaše, ali i razne druge vrste jela - sve što trebaš napraviti je ubaciti sastojke i pritisnuti gumb.

multicooker

Što je MultiCooker?

MultiCooker ili SlowCooker je izuzetno praktičan kuhinjski uređaj pomoću kojeg možeš pripremati slasne domaće obroke uz minimalno utrošeno vrijeme. Jela pripremljena u MultiCookeru odlikuje bogat i pun okus koji ne možeš dobiti običnim kuhanjem.

Radi se o elektroničkom uređaju koji koristi nisku toplinu kroz duže vrijeme kako bi pripremio obrok. Npr. ujutro prije odlaska na posao ubaciš u MultiCooker sve sastojke za gulaš i poslijepodne te dočeka gotova večera. Uređaj ne zrači toplinu pa ga možeš koristiti i ljeti bez da ti zagrije kuhinju, a možeš koristiti i jeftinije komade mesa jer će oni zahvaljujući dugom kuhanju na niskoj temperaturi postati neodoljivo mekani i sočni.

MultiCookeri dolaze sa širokom lepezom funkcija, a što je tih funkcija više, to je i cijena veća. Zato smo pripremili vodič za kupovinu kako bi pronašao najbolji MultiCooker za sebe i svoje potrebe te izbjegao nepotrebno trošenje na funkcije koje ti ne trebaju.

Najvažnije specifikacije

1. Zapremnina

Tri su najčešće zapremnine MultiCooker uređaja:

  • 1.5 - 3 litre (za 1-2 osobe)
  • 3 - 5 litara (za 3-4 osobe)
  • 5 - 6.5 litara (5 i više osoba)

Iako na uređaju piše da u njega stane npr. 6 litara obroka, u stvarnosti su stvari malo drugačije. Naime, iskoristivi prostor je za trećinu manji nego navedena zapremnina na uređaju. To znači da u MultiCooker zapremnine 6 litara ustvari stanu 4 litre obroka jer se uređaj ne smije napuniti do vrha.

Ako voliš pripremati više hrane odjednom te višak spremiti ili zamrznuti (možda u ledenici ili zamrzivaču), veliki MultiCooker od 6 litara je savršen izbor. Ako ćeš pak pripremati manje obroke, bit ćeš zadovoljan s uređajem kapaciteta od 3 litre.

2. Oblik

MultiCooker uređaji dolaze u dva oblika:

  • ovalni
  • okrugli

Okrugli MultiCooker odličan je izbor ako ćeš najviše pripremati variva, gulaše i slične jušne obroke. Okrugli MultiCooker ujedno zauzima manje mjesta od ovalnog pa mu je lakše pronaći mjesto u kuhinji. Međutim, ako namjeravaš pripremati veće komade mesa poput pileta ili rebarca, puno ćeš ih lakše staviti u MultiCooker ovalnog oblika.

3. Tajmer

Ovo je opcija koju nemaju svi MultiCooker uređaji, ali mi bismo je toplo preporučili ako želiš da ti se jela kuhaju po noći ili dok si na poslu. S tajmerom uređaj automatski prestane kuhati kada dosegne zadano vrijeme, a tada se uključi funkcija održavanja topline koja jelo održava toplim dok ga ne odlučiš pojesti.

multicooker
MultiCooker s digitalnim zaslonom
multicooker
MultiCooker s ručnim upravljanjem

Ovi MultiCooker uređaji u pravilu imaju više programa ovisno o tome koliko dugo želiš kuhati jelo. Druga opcija je ručno paljenje i gašenje uređaja - u tom slučaju trebaš biti prisutan kada je jelo gotovo kako bi mogao ugasiti MultiCooker. Takvi su uređaji ujedno i jeftiniji, stoga ako ti ne treba MultiCooker s automatskim funkcijama, uštedi novac i izaberi manualni.

Osim tajmera, korisna stvarčica je i svjetlo kao indikator kada je uređaj uključen, tj. kada se zagrijao i počeo kuhati.

4. Materijal izrade

MultiCooker uređaji obično su keramički, metalni ili kameni. Metalni, u pravilu aluminijski, obično imaju premaz protiv prianjanja hrane, zbog čega ih je jednostavnije čistiti, a također su manje teški pa ih je lakše prenositi. S druge strane, kameni se mogu koristiti u pećnici, dok je keramičke moguće koristiti na indukcijskoj ploči.

Za koji god materijal se odlučiš, najvažnije je da se lonac može izvaditi kako bi ga lakše očistio - u suprotnom ćeš se dobro namučiti da ga dovedeš u red.

Korištenje na drugim izvorima topline je samo dodatni bonus, ali može puno olakšati proces kuhanja. Primjerice, ako je za neko jelo potrebno prvo dinstati povrće i meso prije kuhanja, odvojivi lonac koji se može koristiti na drugom izvoru topline praktičniji je nego da se to radi u posebnom posuđu i potom ubaci u MultiCooker. Ovako ćeš imati manje suđa za pranje i manji nered.

multicooker
Unutarnji lonac koji se može zagrijavati na štednjaku

Vrlo koristan element je prozirni poklopac, pogotovo ako ćeš koristiti MultiCooker bez automatskih funkcija, odnosno onaj na kojemu ga sam trebaš pokrenuti i ugasiti. Prozirni poklopac omogućuje da vidiš kada je jelo kuhano. U suprotnom ćeš trebati dizati poklopac i gubiti dragocjenu toplinu.

Kod MultiCookera s automatskim funkcijama i programima prozirni poklopac manje je važan.

MultiCooker može imati digitalni displej ili gumbe za ručno korištenje. Ako mrziš čistiti, znaj da je digitalni displej puno lakše prebrisati nego velike gumbe i ručkice za okretanje.

5. Način zagrijavanja

Svi MultiCooker uređaji zagrijavaju hranu s donje strane. Međutim, kvalitetniji uređaji zagrijavaju i sa strane zdjele u kojoj je hrana. To omogućuje ravnomjerno kuhanje hrane pa ne trebaš brinuti da će hrana na dnu posude zagorjeti te nema potrebe za miješanjem hrane.

Na nekim uređajima postoji opcija da prvo dinstaš namirnice direktno u MultiCookeru te potom ubaciš ostatak namirnica i uključiš kuhanje. No, takvi uređaji obično se nalaze u višem cjenovnom rangu. Druga opcija su ranije spomenuti uređaji koji imaju odvojivi lonac koji se može koristiti na štednjaku, a treća je da sam dinstaš hranu u posebnoj tavi ili loncu te ih potom ubaciš u MultiCooker.

MultiCooker može biti jedan od tvojih najboljih saveznika u kuhanju i uštedjeti ti pregršt vremena, posuđa i živaca. Ako raspolažeš malim budžetom, osnovne verzije s ručnim uključivanjem i isključivanjem služit će te i više nego odlično. No, želiš li potrošiti malo više, pronaći ćeš izvrsne funkcije za pripremu ama baš svakakvih jela. Daj mašti na volju!

Povezani proizvodi