Kingston 4000MHz 2133MHz 2400MHz 2666MHz 7200MHz 2800MHz 3000MHz radna memorija (RAM)
Bilo da nadograđuješ računalo ili slažeš novu konfiguraciju, komponenta kojoj trebaš posebno posvetiti pozornost je radna memorija ili RAM (Random Access Memory). Ovaj moćan dio hardvera značajno utječe na performanse i brzinu računala, bilo da igraš nove video igre, obrađuješ velike datoteke ili multitaskaš.
Kada odlučuješ koji RAM kupiti, prvo na što trebaš obratiti pozornost je kapacitet. Većini korisnika 8 GB RAMA-a je taman, dok je 16 GB idealno za zahtjevnije taskove i gaming. Baviš li se obradom video zapisa ili 3D modeliranjem, tada razmisli o 32 GB. Upamti da više RAM-a ne znači automatski brže računalo, ali nedostatak RAM-a značajno ga usporava.
Druga važna specifikacija je brzina RAM-a, izražena u megahercima (MHz). Veća brzina omogućava brži prijenos podataka između RAM-a i procesora, što poboljšava ukupne performanse sustava. Brzine od 2400 MHz do 3200 MHz bit će ti sasvim okej, a entuzijasti i gameri neka ciljaju na 3600M Hz ili više.
Latencija RAM-a, označena kao CL (Column Access Strobe Latency), također je bitna. Niža latencija znači brži odziv RAM-a. Kombinacija visoke brzine i niske latencije idealna je, ali obično dolazi s većom cijenom.
DDR generacija (Double Data Rate) još je jedan važan faktor. Trenutno su DDR4 i noviji DDR5 standardi, s DDR5 koji nudi bolje performanse i veću efikasnost, ali i višu cijenu. Prije nego što konačno odlučiš koji RAM kupiti, provjeri koju generaciju podržava tvoja matična ploča.
Isto tako provjeri podržava li matična ploča kapacitet, brzinu i generaciju RAM-a koji planiraš kupiti, kao i maksimalni kapacitet i broj utora za RAM na matičnoj ploči.
Odabir prave radne memorije ključan je korak prema optimizaciji performansi računala. Zato pažljivo odaberi najbolji RAM za svoje računalo jer on treba biti investicija koja će zadovoljiti i tvoje buduće potrebe.