Oculus Rift vs. HTC Vive
ProizvodiAko je vjerovati filmovima iz 80-ih, uskoro ćemo naseliti Mjesec, a sobe za virtualnu stvarnost zamijenit će kućna kina. Na prvo ćemo još neko vrijeme pričekati. Ali virtualna stvarnost je tu. Upoznajte Oculus Rift i HTC Vive.
Iako trebate imati malo dublji džep, uz pomoć Oculus Rifta i HTC Vivea u udobnosti vlastitog doma možete istraživati granice virtualne stvarnosti. Koji je bolji - Oculus Rift ili HTC Vive? Koji preporučiti? Usporedili smo ova dva VR headseta i saznali njihove glavne značajke.
Što se tiče hardwera, Oculus Rift i HTC Vive imaju slične specifikacije. Oboje dolaze s duplim OLED displejem koji ima rezoluciju od 2160 x 1200 (1080 x 1200 za svako oko) s vidnim kutom od 110 stupnjeva. Brzina osvježavanja slike kod oba uređaja je 90 Hz.
Zato razlike trebamo tražiti drugdje.
Osnovni problem je ovaj: ono u čemu je Oculus Rift slabiji, HTC Vive je uspio popraviti. No elementi koji su kod HTC-a bolne točke, Oculus je bolje razradio.
Pa koji je onda VR headset bolji? Saznajmo.
Cijena
Na prvu je HTC Vive skuplji. Dok ćete za Oculus Rift izdvojiti oko 600 američkih dolara, za HTC ta se brojka penje do čak 800 dolara.
Međutim, prije nego što počnete suditi cijene, u obzir je potrebno uzeti još jedan trošak na koji je lako zaboraviti. A to je računalo na koje trebate spojiti headsetove.
I Oculus i HTC pravi su monstrumi i trebaju snažno računalo iz kojeg mogu crpiti dovoljno energije. Oba uređaja kao minimum preporučuju Nvidia GTX 970 ili AMD R9 290 grafičke kartice, Intel Core i5 4590 procesor i 8 GB RAM-a.
To nije sve.
Da biste mogli koristiti Oculus Rift, trebat će vam dva USB 3.0 izlaza i minimalno HDMI 1.3 izlaz. HTC Vive zahtjeva jedan USB izlaz te ili HDMI 1.4, ili DisplayPort 1.2.
Ako biste umjesto na VR setove novce radije potrošili na novu grafičku karticu, i Nvidia i AMD imaju nove ljepotice.
Oprema i udobnost
Ovdje ćete naići na jednu od osnovnih razlika između headsetova, a vjerojatno će biti i odlučujući faktor pri odabiru uređaja.
Oba uređaja slično izgledaju, ali HTC Vive je malo teži. Oculus Rift zajedno sa slušalicama ima 470g, dok je HTC Vive težak 550g, i to bez slušalica. Kada dodate i njih, razlika u težini između dva uređaja postaje još veća.
Integrirane slušalice s kojima dolazi Rift dobro izoliraju vanjske zvukove i daju kvalitetan zvuk, a sve bez dodavanje velike težine cijelom setu.
Oba uređaja namještaju se pomoću traka na čičak. Međutim, dok se Oculus Rift da namjestiti da ugodno prianja vašoj glavi, s HTC Viveom moguće je osjetiti blago pomicanje uređaja.
Oboje dobro zaklanjaju danje svjetlo, a s Viveom ćete dobiti dodatnu pjenu u slučaju da vam ipak zatreba bolje zaklanjanje.
Vive također ima mogućnost namještanja leća bliže ili dalje licu, što je posebno praktično za osobe koje nose naočale. Rift ovu opciju nema.
Za sada Oculus Rift koristi Xbox One upravljač, no za noviju verziju najavljeni su novi kontroleri koji će pružiti više mogućnosti i bolji doživljaj VR iskustva. HTC Vive, s druge strane, dolazi s dva originalna upravljača koja nije potrebno nigdje spajati, a koji pružaju puno veću slobodu tijekom korištenja. Njihova baterija traje oko 4-5 sati.

Oculus Rift je iznimno jednostavan za korištenje. Uključite uređaj, senzor i upravljač i kroz 10-ak minuta ste spremni za igru. S HTC Viveom priča je malo kompliciranija.
Kao prvo, potrebno vam je minimalno 2 x 1.5 slobodnih metara. Razlog tome su dva senzora koje je potrebno postaviti na suprotne krajeve prostorije, i to na povišeno mjesto. Također je potrebno spojiti headset na računalo.
Zbog silnih uređaja, kablovi koji iz njih vire ponekad tijekom igre mogu ometati, pa trebate biti pažljivi. No, mogućnost stajanja i micanja uokolo jedna je od najvećih prednosti HTC Vivea, jer upravo to daje pravi dojam virtualnoj stvarnosti. U kombinaciji s bežičnim upravljačima, s HTC Viveom možete osjetiti virtualnu stvarnost u svom njezinom sjaju.
HTC Vive ima i prednju kameru. Zbog toga možete vidjeti što se događa u stvarnom svijetu dok istražujete virtualni. HTC Vive ima i Chaperone sustav koji će vam javiti ako se u stvarnosti približavate objektu u koji biste se mogli zabiti. Osim toga, Vive možete preko Blutootha spojiti na mobitel i primati pozive i poruke.
S Oculus Riftom cijelo vrijeme sjedite. Iako to znači da ćete moći igrati duže bez umaranja, nema onog wow efekta kao s Viveom. Rift nema ni prednju kameru. No, zato dolazi sa senzorima koji osjete kada ste uređaj skinuli sa sebe, pa se igra automatski pauzira.
Dostupne igre

Oculus Rift trenutno nudi 30ak igara, a ta će se brojka do kraja godine zaokružiti na 100. Vive za sada ima 50-ak igrica. Međutim, Vive podupire Steam, pa možemo pretpostaviti da će se tu svašta zanimljivog razvijati.
Osnovna razlika između igrica koja nude ova dva uređaja je sljedeća: igrice za Oculus Rift većim dijelom djeluju kao nešto što biste igrali na klasičnom PC-u, samo što su vam sada dostupne s puno ljepšim i prožimajućim vizualima.
Igrice za HTC Vivo su vizualno puno efektnije i daju više prostora kako biste doživjeli virtualnu stvarnost u njenom punom sjaju. Možete se boriti mačevima, puzati po podu da bi ste se domogli zlata ili jesti da nadoknadite snagu. No, većina igrica, osobito onih besplatnih, zapravo ne pružaju puno mogućnosti i dinamike te nakon početnog "wow efekta" postoji vrlo velika mogućnost da će vam dosaditi.
I tu smo došli do osnovne razlike između Oculus Rifta i HTC Vivea. HTV Vive je puno impresivniji, ali Oculus Rift pruža bolju igru.
Zaključak
Oculus Rift ugodniji je za nošenje i jednostavniji za korištenje. Ali mu nedostaje wow efekt koji ima HTC Vive i još uvijek nema samostalne upravljače kao što je to slučaj s Viveom.
HTC Vive pruža puno bolje VR iskustvo i, umjesto da igrate sjedeći kao kod klasičnih PC igara, sada možete istraživati u prostoru. Međutim, s boljim iskustvom dolazi i viša cijena.
Kojeg odabrati? Virtualna stvarnost tek je u svojim začecima i ta će tehnologija sve brže napredovati. Ponuda će biti sve bogatija, pa ako pričekate koju godinu, VR setova će biti bolji, a sigurno i pristupačniji.
Međutim, ako želite VR headset baš sada, odluka će se svesti na to želite li klasičnu igru s malo boljim doživljajem kod Rifta, ili potpunu interakciju s igricom kod Vivea.