Koja dječja kolica kupiti - vodič za kupovinu
Vodiči za kupovinuDječja kolica spadaju u grupu must-have opreme za bebe i djecu, ali kupnja zna predstavljati problem, osobito mlađim roditeljima koji se prvi puta susreću s time. 3-u-1 kolica, kišobran kolica, kolica za blizance, lakša, teža, s većim ili manjim kotačima? Zvuči komplicirano, ali pripremiš li se dobro, problema neće biti.
3 u 1 kolica
Prvo smo odlučili objasniti 3 u 1 kolica. Kupnjom 3 u 1 kolica dobit ćete sve što morate imati od opreme za bebe.
- Kolica
- Autosjedalica
- Košara za bebu
Na ovaj ćete način jednim udarcem ubiti tri muhe i imati sve što vam je potrebno za siguran put kroz život vaših malih anđela. Naravno kako svaki pojedini proizvod i sam stoji dosta novca, jasno je kako ćete za 3 u 1 kolica morati i posegnuti duboko u džep.
3 u 1 kolica najbolji su izbor za one roditelje koji su u očekivanju svoje prve bebe. Oni su tada u potrazi za svime što se nalazi u kompletu 3 u 1 kolica i sa samo jednom kupovinom, riješili su nekoliko svojih 'problema'.
Pri kupnji 3 u 1 kolica, najvažnije je da se košara i autosjedalica lako montiraju/demontiraju. Ne želite gubiti previše vremena i boriti se s montažom nosiljke na kolica dok vam dijete neumoljivo plače.
Autosjedalice koje dolaze uz ovu vrstu kolica, obično su namijenjene tek za novorođenčad pa sve do 13 kg. Imajte to na umu kada kupujete jer ćete za kojih godinu dana morati krenuti u nabavu nove autosjedalice.
Iako ćete morati potražiti novu autosjedalicu, dobra je stvar da ćete kolica moći koristiti i nakon što vaše dijete preraste autosjedalicu. Od dodatnih troškova tada vam ostaje samo autosjedalica.
Mana 3 u 1 kolica je njihova veličina i težina. S obzirom da su to prilično robusna kolica, zauzimat će i puno prostora u vašem domu i ono važnije, u vašem autu. Planirate li često putovati s djetetom, 3 u 1 kolica, nisu najbolji izbor.
3 u 1 kolica prikladnija su za obitelji iz ruralnih područja, obitelji koje će šetnje obavljati u parkovima i na neravnim terenima jer zbog svoje robusnosti i izdržljivosti, lakše će podnositi neravnine.
Kišobran kolica
Kišobran kolica su osnovni model kolica i samim time su najjeftinija. Naravno, ovisno o funkcijama i mogućnostima, cijena se razlikuje, ali u globalu su to kolica koja su nešto jeftinija.
Kišobran kolica namijenjena su djeci od 6 mjeseci do 3 godine, lagana su, lako se sklapaju i samim time odlična za transport.
Živite u stanu, a nemate lift? Svjesni ste da ćete i kolica i bebu morati nositi na drugi, treći, četvrti kat? S obzirom da su lagana, kišobran kolica su vjerojatno najbolji izbor.
Međutim, kišobran kolica imaju i svojih nedostataka koji bi nekima mogli prilično ići na živce. Kako su takva kolica lakša i s manjim kotačima, nisu dobar izbor za neravne terene ili za duže vožnje.
Isto tako, smanjeni prostor za djecu mogao bi biti problem u zimskim mjesecima kada dijete ima nekoliko slojeva odjeće pa bi mu kolica mogla biti preuska i neudobna.
Kako smo i rekli, kišobran kolica nisu namijenjena za djecu mlađu od 6 mjeseci osobito zato što naslon nije moguće spustiti u skroz ravnu poziciju. Kako bebe do 6 mjeseci nisu u stanju same držati glavu, kišobran kolica ispadaju iz opcije.
Tradicionalna kolica
Bez nekog posebnog naziva, a u našem slučaju nazvana tradicionalnim kolicima, svrstali smo dječja kolica koja će pratiti razvoj vašeg djeteta. Njih u većini slučajeva možete koristiti od rođenja vašeg djeteta pa sve do trenutka kada će dijete trčkarati uz vas, a ne voziti se u kolicima.
Tradicionalna kolica su najsličnija kišobran kolicima, samo što su veća, teža i robusnija od njih. Kako smo gore već napisali koje su prednosti kišobran kolica, jasno je da su upravo njihove prednosti, mane tradicionalnih kolica.
Međutim, tradicionalna kolica pokazat će se idealnim odabirom na nešto zahtjevnijem terenu zbog njihove čvrstoće. U većini slučajeva naslon se može podesiti u nekoliko stupnjeva, a najvažnije je provjeriti može li se spustiti u skroz horizontalnu poziciju kako bi i novorođenčad mogla bezbrižno uživati u kolicima.
Tradicionalna kolica imaju i više prostora, podstavljeno sjedalo i naslone za veću udobnost djeteta. U pravilu dolaze i s nekim oblikom zaštite od sunca/kiše i s dodatnom kutijom sa stražnje strane kako bi mogli ostaviti sve stvari koje ponesete u šetnju.
Koristite li javni prijevoz ili ste često u autu, tradicionalna kolica zbog svoje veličine i težine, bit će najgori mogući odabir. Isto tako, koristite li kolica samo na lijepim, gradskim stazama, možda i nema potrebe za kupnjom ovih vrsta kolica.
Većina ih može i mijenjati položaj djeteta (u smjeru vožnje, okrenuto prema roditelja) pa svakako razmislite što vam je od toga potrebno. Odlučite li se za kupnju takvih modela, provjerite koliko se lako prebacuje iz jednog položaja u drugi.
S obzirom da postoji veliki raspon cijena kod ovih modela, važno je definirati koje će vam sve dodatne funkcije zaista biti potrebne. Nakon toga lakše ćete pronaći svoja tradicionalna kolica.
Kolica za blizance
Ili kolica za djecu približno iste dobi (godina dana razlike) također su opcija za neke roditelje. U tom slučaju imate dva izbora, ovisno o položaju djece u kolicima:
- jedan kraj drugog
- jedan iza drugog
Za manevriranje lakša su kolica koja imaju sjedalice jednu kraj druge, ali mogli bi se naći u problemima prilikom prolaska kroz vrata koja su manja od širine kolica. Drugi problem je vozite li djecu različite težine, kolica bi mogla vući na jednu stranu.
Ipak, vozite li blizance ovakva nam se kolica čine puno prikladnija upravo zbog odnosa i položaja jednog djeteta prema drugom.
Kolica sa sjedalicama jedna iza druge u pravilu imaju manje mjesta za noge (osobito za dijete koje sjedi iza), teža su i teže se njima manevrira. S druge strane, prednosti su svakako da zauzimaju manje mjesto i nemate problema s prolaskom kroz vrata, lift i slično.
Glavne karakteristike kolica
Sada kada smo pobliže objasnili pojedine vrste kolica, odlučili smo izdvojiti i karakteristike koje bi vaša kolica trebale imati, bez obzira na model na koji se odlučite.
Sigurnost
Naravno, na prvom mjestu mora biti djetetova sigurnost. Iako se može činiti neshvatljivo, sigurno ne želite da vaše dijete lagano ispadne iz kolica dok vi uživate u šetnji.
- Provjerite imaju li kolica JPMA certifikat koji označava kako zadovoljavaju sve aktualne sigurnosne standarde
- Koristite sigurnosni pojas za dijete. Najsigurniji su oni koji se vežu u 5 točaka (trbuh, ramena, između nogu)
- Isprobajte kočnice. Možete li kolica zakočiti bez problema? Svaki kotač posebno ili oba odjednom?
- Imaju li kolica navlaku za zaštitu od sunca ili kiše? Najbolja su naravno ona s UV zaštitom
Ovo su najvažnije sigurnosne karakteristike koje bi dječja kolica morala ispuniti. Imate li još nekih nedoumica, svakako se posavjetujte s proizvođačem ili trgovcem. Kada je sigurnost u pitanju, ne postoje glupa pitanja ili glupi testovi
Upravljanje
Kolica mogu biti najskuplja, najbolja, najsigurnija, ali ako njima nije jednostavno upravljati, sve to pada u vodu. Kako vašem djetetu mora biti udobno, tako mora biti i vama. A ne da nakon 15 minuta šetnje imate upale mišića na rukama od borbe s kolicima.
- Kolica morate moći gurati pravocrtno i okretati s jednom rukom
- Kolica s kotačima koji se okreću za 360° lakša su za upravljanje
- Ručke kolica morale bi biti u visina struka osobe koja ih gura. Ako ste viši od prosjeka, pobrinite se da kolica imaju podesive ručke
- Zapinju li vam noge za košaru dok gurate kolica? Testirajte i izaberite ona koja vam pružaju dovoljno prostora za ugodan korak
Dodatna oprema za kolica
Kada ste sve ovo prošli, već ste na korak do izbora najboljih kolica za svoju bebu i za sebe. Sada još samo morate riješiti finese i to je to. Dodatna oprema za kolica je mnogobrojna, a na vama je da izaberete što vam je stvarno potrebno.
- Može li se montirati košara? Koliko je velika i koliko će vam toga stati u nju?
- Imaju li kolica držač za čašu, za vas i dijete?
- Može li se ručka na predjjoj strani otvoriti kako bi se dijete samo moglo popeti u kolica kada bude dovoljno staro?
- Je li vam potrebna navlaka za noge? Živite li u području hladnije klime, navlaka za noge super je dodatak
- Može li se tkanina skinuti i oprati u vodi?
Na temelju ovih pitanja nećete birati osnovni model svojih kolica, ali će vam pomoći u izboru kada se jednom odlučite trebaju li vam 3 u 1, kišobran ili tradicionalna kolica.
Pitanja koja si morate postaviti
Za kraj smo pripremili nekoliko pitanja čijim ćete odgovorima lakše definirati koja su vam kolica potrebna.
- Koliko dijete ima godina? Je li novorođenče ili već može samostalno držati glavicu?
- Potrebna su vam samo kolica ili morate kupiti i autosjedalicu?
- Živite li u urbanom ili ruralnom području?
- Puno putujete automobilom i javnim prijevozom? Ili ćete kolica koristiti samo za laganu šetnju po gradu?
- Kolica ćete često morati sklapati i rasklapati kolica ili to neće biti slučaj?
Odgovorima na ova pitanja zajedno sa svime što smo ranije rekli, lakše ćete izabrati kolica koja su vam potrebna. Znamo da ima puno informacija, ali dječja kolica nisu malena investicija i potrebno je dobro se pripremiti kako kasnije ne bi požalila zbog nedostatka određenih karakteristika ili zbog postojanja opcija koje vam uopće nisu potrebne, a vi ste ih uredno platili.