Ostali članci

Koji SSD disk kupiti - vodič za kupovinu

Želiš li poboljšati performanse računala ili laptopa, nadogradnja pohrane na SSD jedan je od najbržih i najjednostavnijih načina. SSD-ovi su brži, tiši, pouzdaniji i energetski učinkovitiji od tradicionalne opcije za pohranu kao što je hard disk, ali postoji nekoliko stvari o kojima moraš razmisliti prije kupovine kako bi pronašao najbolji SSD za svoje računalo.

SSD

Izvor: Crucial

Što je SSD i koja je razlika između SSD-a i HDD-a

SSD (solid state drive) je uređaj za trajnu pohranu podataka. Za razliku od HDD-a (hard disk drive) koji koristi pokretne dijelove za čitanje i pisanje podataka, SSD koristi flash memoriju.

Budući da SSD-ovi nemaju mehaničkih dijelova, rjeđe imaju problema s mehaničkim kvarovima, brže pristupaju podacima, tiši su i energetski učinkovitiji. Iako su isprva bili značajno skuplji od HDD-ova, cijena za SSD danas je puno pristupačnija pa su SSD-ovi popularnija opcija za pohranu podataka od HDD-a.

Prednosti SSD-a u usporedbi s HDD-om

Među najvećim prednostima SSD-a je ta što je drastično ubrzao pokretanje operacijskih sustava. Zbog arhitekture temeljene na flash memoriji, SSD pristupa podacima skoro trenutno i zato brzo učitava operacijski sustav i programe. Brzi pristup podacima ujedno znači brže učitavanje tekstura, brže renderiranje scena i manje vremena čekanja prilikom igranja video igara ili pokretanja teških aplikacija.

SSD također omogućuje znatno brže vrijeme odaziva prilikom multitaskinga. To znači da istovremeno možeš koristiti zahtjevne aplikacije i stvarati datoteke bez usporavanja računala (pod uvjetom da imaš dovoljno radne memorije).

SSD-ovi su popularna opcija u laptopima jer proizvode manje topline te su energetski učinkovitiji zbog čega manje crpe bateriju prijenosnog računala. Također imaju veliku prednost kao vanjski ili prijenosni diskovi, pogotovo u situacijama poput putovanja, terenskog rada ili u školskim okruženjima kada je bitna otpornost na fizičke utjecaje.

Koje SSD sučelje odabrati

Sata SSD

Izvor: Crucial

Sučelje određuje kako SSD komunicira s računalom, tj. kako se i kojom brzinom podaci prenose između diska i ostalih komponenti računala preko matične ploče.

SATA (Serial ATA)

SATA je standardno sučelje za SSD i HDD. SSD sa SATA sučeljem kompatibilan je s većinom matičnih ploča, ali ima ograničene brzine prijenosa podataka (obično do 600 MB/s). Ova vrsta SSD-a odgovarat će većini korisnika.

U pravilu se radi o SATA III, posljednjoj generaciji sučelja s maksimalnom brzinom prijenosa od 6 Gbps. Trenutno nema najava o novoj generaciji SATA sučelja, što ukazuje na to da se industrija sve više okreće prema PCIe i NVMe tehnologijama kao standardima za buduće potrebe visokih performansi.

PCIe (Peripheral Component Interconnect Express)

Ovo sučelje koristi paralelne kanale za prijenos podataka što omogućuje brzine i do preko 3000 MB/s, ovisno o računalnoj konfiguraciji i verziji PCIe. SSD s ovom vrstom sučelja koriste se za zahtjevne aplikacije poput gaminga, video produkcije i intenzivnih računalnih operacija koje zahtijevaju brzi pristup velikim količinama podataka.

Uz PCIe veže se još jedan termin - NVMe (Non-Volatile Memory Express). Ovaj protokol definira kako SSD komunicira s matičnom pločom pomoću PCIe sučelja, a osmišljen je posebno za SSD-ove s NAND flash memorijom. Zato što omogućuje izuzetno visoke brzine, ulaganje u ovu vrstu SSD-a isplati se baviš li se obradom videa visoke rezolucije (4K ili 8K), 3D modeliranjem i renderiranjem (npr. softveri AutoCAD, Revit i sl.), gamingom, obradom velikih količina podataka, razvojem softvera i sl.

Koji format odabrati

Format ili form factor određuje kako se SSD fizički uklapa i povezuje s računalom.

Najčešći i najpopularniji format SSD-a je 2.5" SATA. Izgledom je identičan klasičnom tvrdom disku koji se putem SATA konektora spaja s računalom te se često koristi za nadogradnju starih sustava koja koriste HDD.

Druga opcija je format M.2. M.2 SSD-ovi su manji i tanji - izgledom podsjećaju na RAM, a idealni su za korištenje u prijenosnim računalima. Specifični su po tome što mogu koristiti i SATA i PCIe sučelje (2.5" SATA koristi isključivo SATA sučelje) te se zbog kompatibilnosti s PCIe koriste u gaming i high-end računalima.

Koji kapacitet SSD-a je idealan

Što je kapacitet SSD-a veći, to je veća cijena. Zato prije kupovine uzmi u obzir svoje trenutne potrebe za pohranom, buduće planove, način na koji koristiš računalo te budžet koji si spreman izdvojiti.

Osnovna upotreba 128 GB - 256 GB

Koristiš li računalo uglavnom za surfanje internetom, korištenje Office alata, gledanje filmova i slušanje glazbe, SSD kapaciteta između 128 GB i 256 GB bit će ti dovoljan. Tu će stati operativni sustav, osnovni programi i nekoliko osobnih datoteka.

Prosječni korisnik 500 GB - 1 TB

Većini korisnika optimalan je izbor SSD kapaciteta između 500 GB i 1 TB. Osim za operativni sustav i uobičajene programe, ovdje imaš prostora za veću kolekciju fotografija, videozapisa i glazbe, kao i za instalaciju nekoliko video igara.

Profesionalci i stvaratelji sadržaja 1 TB - 2 TB ili više

Profesionalni korisnici poput grafičkih dizajnera, inženjera ili znanstvenika trebaju SSD kapaciteta 1 TB ili više. Profesionalne aplikacije i rad s velikim datotekama zahtjeva mnogo prostora i brz pristup podacima te je SSD visokog kapaciteta s PCIe sučeljem ovdje idealan izbor.

samsung ssd

Izvor: Samsung

Procjena životnog vijeka SSD-a

Kao i kod svih uređaja za trajnu pohranu podataka, tako i kod SSD-a postoji gornja granica njegove izdržljivosti i dugotrajnosti. U specifikacijama ćeš to pronaći pod skraćenicom TBW ili Terabytes Written koja pruža grubu procjenu koliko dugo možeš koristiti SSD prije nego se istroši. To pomaže u planiranju kako i koliko intenzivno možeš koristiti SSD te olakšava usporedbu izdržljivosti različitih modela SSD-a.

TBW je važniji profesionalnim korisnicima nego prosječnim korisnicima. Profesionalci u foto i video produkciji, znanstvenici, inženjeri i programeri trebaju izdržljiv SSD pa spadaš li u ovu skupinu, svakako obrati pozornost na TWB.

No, velikoj većini korisnika ovaj je podatak nebitan - koristiš li SSD uglavnom za pretraživanje interneta, gledanje filmova ili gaming, prosječna količina podatak koja se pritom piše i briše ni približno ne dostiže granice koji bi mogle uzrokovati bržu degradaciju SSD-a.

Popularni proizvođači

Postoji više popularnih brendova SSD-a, svaki s jedinstvenim karakteristikama, cijenom i reputacijom u pogledu kvalitete i performansi. Neki od najpoznatijih brendova su Samsung, Western Digital, Crucial, Kingston, Adata i SanDisk - ne znaš li od kuda krenuti, ovi su proizvođači odličan početak.

Za kraj

Ukratko - kada odlučuješ koji SSD kupiti, prvo započni s određivanjem sučelja i formata. Zatim odaberi kapacitet, po mogućnosti malo veći nego što misliš da će ti trebati. Koristiš li SSD u profesionalne primjene, pripazi na TBW.

Povezani proizvodi