Jesu li Android malware i virusi doista opasni?
SavjetiSigurno ste se već susreli s virusom na svojem računalu. Ali jeste li upoznati s virusima na pametnim telefonima? Na računalu mogu predstavljati veliku opasnost, no jesu li doista tako opasni i na mobitelima? Otkrijmo.
Kada govorimo o virusima na računalima, riječ je o zlonamjernim programima (tzv. malware) koji se prilijepe za jedan program i nastave širiti po sustavu. Iako je neispravno koristiti taj naziv za svaki zlonamjerni softver, ipak to radimo.
S pojavom pametnih telefona došao je i malware koji te telefone može zaraziti. Riječ je o zlonamjernim softverima čiji je cilj potajno preuzeti kontrolu nad uređajem, izbacivati toliko reklama da uopće nećete moći koristiti uređaj, krasti povjerljive informacije poput lozinki ili emailova, pratiti vašu lokaciju i još mnogo više.
Da biste računalo zarazili malwareom, dovoljno je da posjetite pogrešnu stranicu. S mobitelima je stvar ipak malo drugačija.
Da biste mobitel zarazili zloćudnim softverom, trebate ručno instalirati nepouzdani program ili skinuti datoteku iz nepouzdanog izvora. Čak i tada postoje sigurnosne postavke koje je potrebno ručno zaobići.
Drugim riječima, virus ili malware ćete instalirati na mobitel isključivo ako mu za to osobno date dopuštenje.
Međutim, malware dolazi zamaskiran u igrice, ažuriranja softvera ili neke druge aplikacije koje želite i koje vas zanimaju. Mislite da skidate normalnu aplikaciju, a s njom u kompletu dolazi nešto potencijalno opasno - a da toga niste ni svjesni.
Dokle god skidate aplikacije iz Play trgovine, više-manje ste sigurni. Osim što Google automatski skenira sve aplikacije u trgovini, postoji i tim ljudi koji ručno pregledava sve što izgleda sumnjivo.
Nemojte skidati datoteke i aplikacije sa sumnjivih stranica. Nemojte skidati datoteke i aplikacije sa stranica koje vam ne izgledaju sumnjivo. Ako vam tijekom pretraživanja interneta odnekud iskoči prozor da vam je mobitel zaražen, vjerojatno se radi o prevari i zarazit ćete se tek ako kliknete na taj prozor.
Ako niste sigurni koliko je neki izvor pouzdan, pitajte osobu koja se u to bolje razumije. Nijedna igrica nije vrijedna da nepoznatom hakeru date sve svoje lozinke.
Gdje leži opasnost?
Unatoč pažljivoj kontroli, i dalje je u Play trgovini moguće pronaći aplikacije koje će vaš mobitel zaraziti malwareom kada ih skinete. Kako to izbjeći?
- Pogledajte recenzije. Ako aplikacija uopće nema recenzija, ako ih je svega nekoliko, ili ako su ocjene jako loše, izbjegavajte takvu aplikaciju.
- Ako svejedno želite riskirati, provjerite ostale aplikacije tog developera. Ako ih nema ili ako se i s njima se ponavlja prethodno navedeni problem, odustanite od skidanja.
- Provjerite koja dopuštenja aplikacija traži. Logično je da će internetski preglednik tražiti pristup internetu, a aplikacija za uređivanje slika galeriji. No, ako vam neki od zahtjeva djeluju sumnjivo ili ako ne želite da aplikacije imaju pristup određenim funkcijama mobitela, bolje je da aplikaciju ne skidate. Video aplikacija ne treba pristup vašim kontaktima.
Ne dirajte sigurnosne postavke na mobitelu. One su već postavljene tako da vašem mobitelu osiguraju maksimalnu moguću zaštitu i spriječe instalaciju aplikacija iz nepoznatih izvora.
Ako ste rootali svoj mobitel, opasnost od malwarea je veća.
Korisnici rootaju svoje Android mobitele kako bi pristupili postavkama operativnog sustava te tako maksimalno iskoristili mogućnosti uređaja. Moguće je overclockati mobitel da brže radi ili ga pak namjestiti da troši manje baterije. Može blokirati oglase u nekim aplikacijama i izbrisati nepotrebne aplikacije koje dolaze s mobitelom i inače se ne mogu maknuti.
No, s takvim mobitelom treba biti ekstra pažljiv - malware može preuzeti kontrolu nad rootanim uređajem. Jednom kada rootate mobitel, s njega ste skinuli sve zaštite koje je proizvođač postavio pa je uređaj ranjiv.
Ima li koristi od antivirusnih programa?
U većini slučajeva pametno korištenje štitit će vaš mobitel bolje od bilo kojeg antivirusnog programa. Ako imate mobitel starijeg datuma, antivirusni program može ga poprilično usporiti. Osim toga, stalni rad antivirusa u pozadini može brzo iscijediti bateriju.
S druge strane, ako niste sigurni da ćete jednostavno prepoznati moguće štetne programe, antivirusna aplikacija poput 360 Mobile Security, Avast ili Lookout dobro će vam koristiti. Ne znači da s antivirusom možete skidati što god želite bez brige o rizicima, no imat ćete dodatni sloj zaštite.
Zaključak je ovaj: zdrav razum najbolja je zaštita protiv malwarea na mobitelima. Virus ćete instalirati jedino ako neodgovorno koristite mobitel. Nemojte instalirati aplikacije i skidati datoteke izvan Play trgovine te pazite kakva dopuštenja dajete aplikacijama.
Povezani članci:
- 5 najboljih besplatnih antivirusnih programa
- NOA mobiteli - isplati li se kupiti hrvatski smartphone
- Mobitel vam je spor? 5 načina kako ga ubrzati!